Dilekçe Verenlere Emekli Aylığı Müjdesi

Dilekçe Verenlere Emekli Aylığı Müjdesi
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Prim borcu yapılandırma süresinin uzatılması Bağ- Kur’luya umut oldu. Prim borçları nedeniyle emekli olamayan Bağ- Kur’lu vatandaşlar yapılandırma süresi içerisinde borçlarını sildirebilirse verecekleri dilekçe sonrasında emekli maaşlarına ulaşabilecekler. Borçlarının silinmesi için yeterli prim gün sayısı olması gereken Bağ- Kur’lu vatandaşlara bu şartlar sağlandığı takdirde Şubat ayından itibaren emeklilik ödemeleri başlayacak. Uzatılan süre içinde dilekçe vermeyen ya da veremeyen emeklilik adayları için sigortalılık süreleri doldurulacak veya daha önceden dondurulmuş olan hizmet süresine ait primlerini ödeyenlerde emekli olabilecek ve bir ay gecikmeli olarak mart ayının başından itibaren emekli aylılarını alabilecek.

Emekliliğe Yönelik SGK’ dan açıklama geldi

Sosyal Güvenlik Kurumu, yaptığı açıklamada, uzatılan yapılandırma süreci 31 Ekim 2020 tarihinden itibaren iki ay içinde prim borçlarını ödemeyen emeklilik adayları için sigortalılık süresinin durdurulacağı belirtti. Bağ- Kur’a bağlı olarak emekli olmak isteyenler için prim borcu olmaması noktası dikkat çekiyor. Var olan prim borçları için ise 3 aylık bir ödeme süresinin belirlendiği yapılan açıklamalar arasında yer aldı. Geçtiğimiz günlerde yeni belirlenen asgari ücret üzerinden belirlenecek olan prim borcunun bu 3 aylık süre içinde yani mart ayına kadar tamamının ödenmesi durumunda, bu adaylar mart ayından itibaren emekli olarak sayılacak ve maaşlarını almaya başlayacak

İki Aylık Süre Sonunda Sigortalılık Süresi Donduruluyor

2020 Ekim ayı itibarıyla prim borcu olanlar 2021 Ocak ayı sonuna kadar prim borçlarını ödeyemedikleri takdirde, ekim ayı öncesinden prim borcu olanlar ise prim borçlarını 2 ay içinde ödemedikleri takdirde sigortalılık sürelerinde otomatik dondurulmaya gidilecek. Dilekçesini 31 Ekim 2020 tarihinde sonra verenler ocak ayından itibaren emekli maaşı almaya hak kazanırken, ekim ayı öncesinde de prim borcu olanlar için 6, 9,12,18 aylık eşit miktarda olmak şartıyla taksit süreleri sağlanacak. Sigorta sürelerinin otomatik dondurulma durumunda olan vatandaşların Bağ-Kur sürelerinin dondurulması yanında prim borçları da silinecek. Bu imkandan yararlanmak isteyen vatandaşların Ocak ayı sonunu beklemeden bağlı oldukları sosyal güvenlik il müdürlüğüne başvurmaları veya e devlet sistemi üzerinden dondurma işlemi için başvuruda bulunmaları gerekiyor. Prim borçları nedeniyle herhangi bir başvuruda bulunmayanlar için emeklilik maaş ödemeleri 1 Mart tarihi itibarıyla başlayacak.

Yapılandırma Süresinde Sağlık Desteği

Bağ-Kur prim ödemeleri için taksit seçeneğini kullanan vatandaşlar ilk taksitlerin ödenmiş olması durumundan sonra sınır olarak belirlenen 60 günden fazla borcu olmadığı takdirde hastanelerden kendileri ve bağlı olan yakınları için sağlık desteği alabilecekler.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!