Dış Ticaret 2021 Hedefleri Açıklandı

Dış Ticaret 2021 Hedefleri Açıklandı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milliyet Gazetesi’nden Abdullah Karakuş’a açıklamalarda bulunan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2021 yılının dış ticaretin geliştirileceği bir yıl olacağını söyledi. Türkiye’nin pandemiye rağmen büyüme gösteren ekonomiler arasında yer aldığını hatırlatan Pekcan, büyümenin devam ettirilmesi için öngörülen plan ve hedefleri açıkladı. Pekcan, dış ticaretin geliştirilmesine yönelik oluşturulan İhracat Ana Planı çerçevesinde 17 ülkenin yer aldığını söylerken, ABD’nin yeni yönetimi ile de ticari ilişkilerin olumlu bir işbirliği içinde devam edeceğini beklediklerini belirtti.

Biden Yönetimi İçin Hedef Sektörler Belirlendi

ABD’de yapılan seçimler sonucu göreve gelen Joe Biden yönetiminin başlaması üzerine yeni dönemde ABD ile ticari ilişkilerin nasıl devam edeceği sorusu gündemde yer almıştı. ABD ile dış ticaret sorularına karşı olumlu bir bakışla cevap veren Pekcan,  100 milyar dolarlık önemli bir pazar olarak tanımladığı ABD ile ticaret hacminde pandemi döneminde bile artış kaydettiklerini söyledi. Pekcan, pandemi döneminde yüzde 3. 5 küçülme gösteren ABD ekonomisi için 2021 yılında yüzde 5.1 oranında büyümesini beklediklerini ifade etti.  ABD ile ikili ticarette pandemi döneminde yüzde 13.5 artış yaşandığını belirten Pekcan, azalan ticaret açığı karşısında korumacı politikalara önem veren ABD yönetiminin ekonominin toparlanması ise dış ticarete ağırlık vermesinin beklendiğini açıkladı.

ABD ile hazır giyim, tekstil, mücevherat, beyaz eşya, elektrikli ev aletleri ve inşaat malzemeleri, çimento, seramik gibi sektörlerin yanında otomotiv ve sivil havacılık gibi sektörlerin potansiyel gösterdiğini ve hedef sektörler olarak belirlendiğini belirtti.

Güncelleme İle Ekonomik Gerçekliklere Uyum Sağlanacak

Gümrük birliği anlaşması ile ilgili değerlendirmeler yapan Pekcan, gümrük birliğinin uygulanması ile beraber AB ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin yüzde 373 arttığını hatırlatırken, AB tam üyelik için çalışmaların süreceğinin altını çizdi. Gümrük birliğinin ortaya konduğu 1996 yılından beri küresel ekonomi ve teknolojide büyük gelişmelerin yaşandığına dikkat çeken Pekcan, gümrük birliği güncellemesi ile yapısal sorunlarının giderileceğini ve tüm tarafların ekonomik çıkarlarının devamının sağlanacağını söyledi.

2021 yılı İçin Hedef 184 Milyar Dolar

Pandemiye rağmen 2020 yılında yüzde 6.6’lık artışa değinen Pekcan, 2021 yılı için ihracat hedefini 184 milyar dolar olarak açıkladı. İhracat artışının devamlı hale getirilmesi için KOBİ’lerin ve küresel tedarik zincirlerinin, dijital platformların desteklenmesi gerektiğine dikkat çekti.  Pekcan,  en büyük 3’üncü ticaret ortağı olan Çin ile ticari ilişkilerin sürdürülebilir hale getirileceğini belirtti.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!