Dolandırıcılıkta Yeni Hedef Gümüş

Dolandırıcılıkta Yeni Hedef Gümüş
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2020 yılının son dönemlerinde altın fiyatlarındaki sert düşüşle beraber aynı düşüş gümüşte de yaşandı. 2021 yılının ikinci çeyreğinde gümüş fiyatlarının altın değerinde yükselerek yeniden artışa geçmesi beklenirken dolandırıcılar bu fırsatı iyi değerlendiriyor. Fiyatların düşüşte olduğu bu dönemde altın alımları kadar gümüş alımları da rağbet görürken gümüş satıcılığında sahtecilik dikkat çekti. Sahtesi ile bu günlerde gündemde yer alan gümüş konusunda vatandaşlar uyarıldı.

Ayarı Düşük Ama Fiyatı Yüksek

Yükselen fiyatları sonları daha da ilgi odağı haline gelen gümüş takılar ve eşyalar sahte olduğunun anlaşılmasına imkan verilmeden vatandaşa ulaştırılıyor. Özellikle bu dönemde artarak devam eden internet üzerinden alışveriş siteleri dolayısıyla yaşanan bu duruma karşılık gümüş takıların düşük ayarda olmasına rağmen ayarı yüksek gösterilerek daha uygun fiyattan alıcılara çekim yaratıyor. Gümüşü daha uygun fiyata almak isteyen alıcılar için dolandırıcılık riskini dikkate almazsa bu tuzağa düşüyor. Güvenilir marka ve site olması önemli olmadan gümüş dolandırıcılığı yaşanıyor, uzmanlar bu dolandırıcılığın önüne geçmek için en sağlıklı gümüş alımlarının görerek, dokunarak ve taratarak yapılması gerektiği konusuna vurgu yapıyor. Yapılan uyarılar arasında Türkiye standartlarında gerçek gümüş ayarının 925 ayar olduğu internet üzerinden satışı yapılan gümüşlerinin belirtildiğinin tersi olarak 120 ayar gümüş olduğu ortaya çıktı. Dolandırıcıların en yoğun kullandığı yöntem olarak belirlenen ayar değişikliğinin bakarak anlaşılması mümkün değil.

 Gaziantep Kapalı Çarşısı Vatandaşı Uyardı

21 yıldır Gaziantep Kapalı Çarşı da gümüşçülük yapan Tülay Bakmaz konu hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Gümüş satıcılığının dikkat ve önem gerektirdiğini vurgulayan Bakmaz, internet üzerinden yapılan gümüşte sahtecilik çalışmalarının her gün arttığını vatandaşların ancak  kuyumculara ve gümüşlere gelip ürünlere dokunarak karşılaştırma yaptıktan sonra fark ettiklerini belirtti. Bu duruma yol açan siteler arasında çok tanınan ve güvenilir denilen sitelerin olmasının da daha şaşırtıcı olduğunu ekleyen Bakmaz, sahtecilikle satılan ürünlerde yarı yarıya bir fiyat düşüşü olduğunu da söyledi. Bu durum alıcıyı çeken bir durum olsa da alıcıların internet üzerinden altın ve gümüş alımı yapmamalarının daha sağlıklı ve güvenilir olduğunun altını çizdi. Bakmaz, Gerçek gümüşlerin aksine gümüşün yapım maliyetine denk gelen sahte gümüşlere karşı vatandaşlar fiyata aldanmamaları konusunda bir kez daha uyarılarda bulundu.

 Şikayet Konusu Olmuyor

Bakmaz, her gün daha fazla vatandaşın sahte gümüş satışından zarara uğradığı ve dolandırıldığının farkına varılmasına rağmen vatandaşların bu kişilerden şikâyetçi olmadığına dikkat çekti. Alınan gümüşlerin kalitesinin ayarının belirlenmesi için var olan yöntemlerin yanında en sağlıklı yolun bir gümüşçüye gidilerek belirlenmesi konusunun önemini vurgulan Bakmaz, bu dolandırıcılığın önüne geçilmesi gerektiğini belirtti.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!