Dolar 100 Günlük Ortalama Fiyatının Altına Düştü

Dolar 100 Günlük Ortalama Fiyatının Altına Düştü
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Covid-19 salgın sürecinin başlamasından bu yana çok fazla hareketlilik gösteren dolar bugün 100 günlük ortalamasına çekildi. Geçen haftayı görece daha yüksek kapatırken, bu hafta yeniden geri çekilme yaşadı. Bugün %0.18 hareketlilik gösteren doların haftayı kaybederek kapatması bekleniyor.

Dolar dünü 7.77 seviyesinde kapatmıştı. Dünkü kapanışın ardından bugün erken saatlerde 100 günlük ortalamasında çekildi. 7.69 seviyesine kadar geri çekilme yaşayan doların hangi faktörlerden etkilendiği ve geri çekilmenin devam edip etmeyeceği ise merak konusu oldu. Geçen haftayı 7.84 seviyesinde tamamlayan dolar kurunun bu haftayı ise kaybederek tamamlaması bekleniyor. Dalgalı bir seyirde devam eden kur Fed politikalarından ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kararlarından önemli ölçüde etkilenmeye devam ediyor.

Enflasyon Mücadelesi Doları Aşağıya Çekmişti

Geçen haftayı görece yüksek kapatan dolar kuru Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politikalarına göre yön değiştirmeye devam etti. Hafta başında dalgalanma yaşayan dolar kur çarşamba gününden sonra aşağı yönlü hareket etmeye başladı.

Çarşamba günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal “2021 Yılında Para ve Kur Politikası” isimli bir sunum gerçekleştirdi. Merkez bankası politikalarının gündeme geldiği sunumdan sonra dolar kuru düşüşe geçti.  Merkez bankasının sıkı bir para politikası uygulayacağını belirtmesi ve enflasyonla mücadele konusunda yaptığı vurgu doların aşağı yönlü ivme kazanması noktasında etkili oldu.

ABD Federal Açık Piyasa Komitesi Kararları Doların Seyrini Etkiledi

Bu hafta doların hareketliliğini etkileyen etmenlerden biri de ABD Federal Açık Piyasa Komitesi’nde alınan kararlar oldu. Komite uzun zamandır beklenenin aksine aldığı kararlarla dolar kurunun düşük seviyelerde kalması noktasında etki gösterdi.

ABD Federal Açık Piyasa Komitesi bu hafta para politikası konusunda toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda beklenenin aksine varlık alımlarının vadesinin uzatılmasına dair bir açıklama yer almadı. Kompozisyonun değişmemesi ile ilgili komiteden açıklama gelmemesi üzerine doların piyasadaki güçsüzlüğünde de değişiklik meydana gelmedi. Dolar ABD Federal Açık Piyasa Komitesi’nin kararlarından da olumsuz etkilendi ve yükseliş gösteremedi.

Dolar Kuru Yeniden 100 Günlük Ortalamasına Çekildi

Dolar/TL kuru yeniden 100 günlü ortalamasına geri çekildi. Bu geri çekilmeden önce dolar kuru en son Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 475 puanlık faiz artırımına gittiği 19 kasım gününde 7.71 seviyesini test etmişti. Yeniden geri çekilme piyasada da şaşkınlık yarattı. Dolar kurunun bu haftayı düşük kapatması beklenirken önümüzdeki günlerde hangi yöne hareket edeceği ise merak konusu oldu. Dolar birikimi olanlar düşüşün devam edip etmeyeceğini merak ediyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!