Dolar Artışı İle Faiz Artış Beklentisi Oluştu

Kasım 2020 ve Aralık 2020 dönemlerinde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kararı ile Para Politikası Kurulu (PPK) toplantılarından politika faizinde artışa gidilmiş, Ocak 2021 ve Şubat 2021 dönemlerinde ise politika faizinin sabit bırakılması kararı alınmıştı. Mart ayının ikinci işlem haftasında Türk Lirası’nın dolar karşısındaki değer kaybı %2 seviyesini aştı ve Merkez Bankası’nın önümüzdeki hafta, yeniden faiz artışına gideceği konusunda piyasalarda beklentiler oluştu.

Dolar Artışı İle Faiz Artış Beklentisi Oluştu
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dolar/TL kuru, geçtiğimiz yılın Kasım ayı başlarında 8,58 ile tarihi zirvesini gördükten sonra kurda kademeli olarak düşüşler başladı. Bu düşüşlere ilk etki, ekonomi yönetimlerindeki değişikliklerden geldi ve ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal liderliğinde ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı Kasım ayında gerçekleştirildi. Kasım ayı PPK toplantısından 475 baz puanlık faiz artış kararı geldi ve bu karar ile birlikte dolar kurundaki düşüşler hızlandı. Ardından Aralık ayı PPK toplantısından da aynı şekilde faiz artış kararı çıktı ve 200 baz puanlık artış ile politika faizi %17 seviyesine ulaştı. Bu aşamadan sonra dolar kurundaki düşüş eğilimi, Merkez Bankası’nın “ekonomide sıkı duruş” ve “fiyat istikrarında kalıcılık” söylemleri ile devam etti. Atılan adımlar sonrası gerileyen dolar kuru, Mart ayının ikinci işlem haftasında 7,70 TL üzerini test etmeye başladı ve bununla birlikte önümüzdeki hafta bir kez daha faiz artış kararı beklentisi oluştu.

Gelişen Ülkelerin Para Birimlerinden En Fazla Değer Kaybı TL’de

Şubat ayının son işlem haftasında, ABD 10 yıllık Hazine tahvil faizlerinde yaşanan beklenmedik yükseliş ile birlikte küresel piyasalarda önemli para birimleri karşısında güçlenmeye başlayan dolar, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri karşısında da yeni günde sert değer kazançları yaşadı. Doların değer güçlenmesi ile birlikte Türk Lirası’nın değer kaybı %2’nin üzerine çıktı, küresel piyasalarda Türk Lirası’ndan sonra dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimleri Peso ve Rand oldu. Geçtiğimiz haftalarda 6,89 TL seviyesine kadar gerileyen dolar kuru, 7,7840 seviyesini gördü.

Bankacılar Beklenti Raporunu Yayınladı

Türk Lirası’ndaki değer kayıpları yeni haftada artış gösterince, bankacılar tarafından bir rapor paylaşıldı ve raporda ABD tahvil getirilerindeki artışların Türk Lirası’nı satış baskısı altında tuttuğu ifade edildi. Ancak raporda, TL’deki değer kayıplarının benzer ülke para birimlerinin çok daha üzerinde olması sebebiyle, önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek olan PPK toplantısından 50 – 100 baz puanlık bir faiz artış kararı beklendiği ifade edildi. Ayrıca söz konusu raporda, Nisan’da zirve yapacağı söylenen enflasyonun da bir endişe oluşturduğu belirtildi.

Dolar Endeksi 3,5 Ayın Zirvesinde

ABD 10 yıllık Hazine tahvil faizleri, geçtiğimiz Cuma günü işsizlik verileri açıklanmadan önce son 1 yılın zirve seviyesi olan %1,625’e yükselmişti. Getiriler %1,4 seviyesinden %1,6 üzerine çıktıktan sonra %1,5 seviyelerine gerilemişti ancak Mart ayının ikinci işlem haftasında bu seviye tekrar %1,6029 seviyesine yükseldi. Bununla birlikte dolar endeksi de son 3,5 ayın zirvesi olan 92,469 seviyesine ulaştı.

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!