Dolar Birikimi Olan Vatandaşlar Çok Dikkatli Olmalı!

Dolar Birikimi Olan Vatandaşlar Çok Dikkatli Olmalı!
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

16 Kasım Pazartesi itibariyle piyasalarda yeni işlem haftasına girilecek. Yeni işlem haftasında ise doların hangi yönde hareket edeceği merakla beklenen konular arasında yer alıyor. Kasım ayında geride bıraktığımız 2 haftada döviz kurları oldukça hareketli seyretmişti. Ekonomi yönetiminde yaşanan değişiklikler; politika yapıcıların açıklamaları, aşı haberleri, ABD başkanlık seçim sonuçları derken dolar kurundaki tarihi zirvede sert düşüşle başlayan gevşemeler, geride bıraktığımız hafta boyunca devam etmişti. Yatırımcılar ve vatandaşlar yeni haftada doların izleyeceği hareketleri merakla bekliyor. Özellikle 19 Kasım tarihinde beklenen faiz artırımı kararı piyasalarda olumlu bir algı oluşturmuş durumda. Bu karar sonrası döviz kurlarında ve altın fiyatlarında ne olacağı merakla bekleniyor.

Kasım Ayı Başında Döviz Kurları Ne Kadardı?

Kasım ayının ilk gününde, ABD başkanlık seçimleri henüz gerçekleşmemişti ve piyasalarda bu seçimin neler getireceği merak ediliyordu. Seçimin kazananı Joe Biden oldu fakat sonuçlar açıklanana kadar dolar, TL karşısında tarihi zirvesini çoktan görmüştü. 1 Kasım 2020 tarihinde döviz kurları şöyleydi:

  • ABD Doları 8,34 TL
  • Euro alış 9,66 TL – satış 9,67 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,79 TL – satış 10,81 TL
  • İsviçre Frangı alış 9,10 TL – satış 9,10 TL

Seçim Sonuçlandı, Ekonomi Yönetimleri Değişti

Kasım ayının başında dolar 8,34 TL seviyelerinde bulunuyordu. Tarihi zirvesini ise 8,56 TL seviyesinde gören dolar/TL kurunda; ABD başkanlık seçimlerinin sonuçlanması, yurtiçinde yaşanan ekonomi yönetimi değişimleri ve aşı haberleri etkili oldu ve kur ikinci haftaya sert düşüşlerle giriş yaptı. Kurda yaşanan gevşemeler ise ikinci hafta boyunca devam etti. Vatandaşlar bu düşüş trendinin devam edip etmeyeceğini merak ediyor.

Tarihi Rekor Geride Kaldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın reform açıklamaları, piyasalara olumlu mesajlar verdi. TCMB ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda görev değişiklikleri gerçekleşti ve yurt içinde yaşanan bu gelişmelerle birlikte dolar/TL kuru 8,56’dan 7,66 seviyelerine kadar çekildi.

6.8 Seviyelerine İnebilir!

Finans analisti Tunç Şatıroğlu, geçtiğimiz gün dolar ile ilgili yorumlamalarda bulundu. Piyasalarda gerçekleşen yoğun haber akışları ve atılan pozitif adımlarla doların düşüşe devam edebilecek gibi olduğunu aktardı.

Şatıroğlu, piyasalarda beklenen faiz artırım kararını açıklaması ve hükümetin yanlış bir adım atmaması halinde dolar/TL kurunun 7.5 bandına geleceğini, uzun vadede ise 7.2 seviyesine ulaşabileceğini ve hatta 6.8 seviyelerine inebileceğini ifade etti.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!