Dolar Düştü, TL Nefes Almaya Başladı

ABD 10 Yıllık Hazine tahvil faizlerindeki yükseliş ile birlikte artışa geçen dolar, dün tahvil faizlerinde yaşanan geri çekilme ile birlikte yönünü aşağı çevirdi. Dolardaki sert yükseliş sonrası, iki günlük süreçte Türk Lirası sert değer kayıpları ile 7,75 seviyesinin üzerini görmüştü, dünkü geri çekilme sonrası dolar/TL kuru yeniden 7,60 seviyesinin altına geriledi. Dolar/TL kurunun seyri için, ABD kanadından ve yurtiçinden haber akışları takip edilecek.

Dolar Düştü, TL Nefes Almaya Başladı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz yılın Mart döneminde Covid-19 salgınının ABD piyasalarını vurması ile birlikte küresel ekonomi piyasalarında yönünü aşağı çeviren dolar, yıl boyunca kademeli olarak düşüşler yaşadıktan sonra geçtiğimiz hafta ABD 10 yıllık Hazine tahvil faizlerindeki yükselişler ile birlikte yönünü yeniden yukarı çevirmişti. Tahvil faizlerindeki artışa bağlı olarak güç kazanan dolar karşısında sert değer kayıpları yaşayan Türk Lirası, Perşembe seansının açılışı ile birlikte rahat bir nefes aldı. Zira ABD Hazinesi’nin 58 milyar dolar borçlanması ve 3 yıllık bono ihalesinde ortaya yoğun bir talep çıkması, 10 yıllık tahvil faizlerini de %1,60 seviyesinden %1,53 seviyesine çekti. İhale sonrasında ekonomi piyasalarında rahatlama yaşandı ve gelişmekte olan ülkelerin para birimleri ve borsalarda yükselmeler yaşandı. İki günlük süreçte tahvil faizlerinin artması ile sert değer kayıpları yaşan Türk Lirası da yeni günde değer kazandı.

Dolar Kurunun Hareketliliği

2 hafta önce ABD kanadında 7 yıllıklar için yapılan ihalede talepler düşük gelmiş ve ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları ile birlikte ABD 10 yıllık tahvil faizleri beklenenden yüksek gelerek %1,6 seviyesini geçmişti. 3 yıllık tahvil ihalesine gelen yoğun talep sonrası faizler yeniden %1,53 bandına çekildi ve beraberinde, 2 haftalık süreçte 7,20 seviyesinden 7,78 seviyesine kadar yükselen dolar/TL kuru da dün geriledikten sonra günü 7,5029 seviyesinde kapatmıştı. Dolar/TL kuru dünkü kapanışın ardından yeni güne yatay seyirde başladı ve gün içinde en yüksek 7,5184 seviyesini görürken, en düşük 7,4929 seviyesini gördü.

TCMB’den Faiz Artış Kararı Bekleniyor

ABD kanadında, tahvil faizlerinde yaşanan gelişmeler sonrasında ekonomi piyasalarında rahatlama görüldü ancak analistler ve bankacılar, asıl rahatlama evresinin 17 – 18 Mart tarihlerinde görüleceğini ifade ediyor. Zira 17 Mart tarihinde Fed, 18 Mart tarihinde de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) para politikası için toplanacak. Hem yabancı yatırımcılar hem de yerli yatırımcıları, hareketlenen kur ve enflasyon sonrasında faiz artışı beklentisine girdi. Ekonomi piyasalarında TCMB’nin 100 baz puanlık politika faiz artışına gitmesi beklenirken, Fed’in alacağı kararlar da dolar/TL kuru için takip edilecek. Dolar kurunun, o tarihe kadar yatay seyirde ilerlemesi bekleniyor.

Credit Suisse Dolar Kuru Adına Rapor Yayınladı

Ekonomi piyasalarında, ABD 10 yıllık Hazine tahvil getirilerinde artışlara eş zamanlı olarak dolar/TL kurunda da artışlar başladı ancak yatırım kuruluşu Credit Suisse, tahvil getirilerindeki artışlar ile dolar endeksinin istikrar kazanmış olmasının, tek başına dolar kurunu güçlü şekilde aşağı yönlü hareket ettirmeyeceğini, yayınladığı raporda ifade etti. Kuruluş, dolar kurundaki olası düşüş için TCMB’nin de faiz artışına gitmesi gerektiğini belirtti.

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!