Dolar Düşüşte, Çin Yuanı 1 Günde 648 Puan Kazandı

Dolar Düşüşte, Çin Yuanı 1 Günde 648 Puan Kazandı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2020 yılının en hareketli varlıklarından olan dolar yeni yılda hareketliliğini devam ettiriyor. Covid-19 salgın sürecinde yaşadığı yükselişin ardından son dönemlerde aşağı yönlü ivme alan dolar uluslararası piyasada ciddi bir güç kaybı yaşamaya başlamıştı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politikaları ile Türk Lirası karşısında önemli ölçüde değer kaybeden dolar şimdide Çin Yuanı karşısında kaybettiği değer ile gündeme geldi. Çin Merkez Bankası politika değişikliğinin ardından dolar, Çin Yuanı karşısında son 16 yılın en büyük kaybını yaşadı.

2020 yılının en tartışmalı varlıklarından biri olan dolar hem genel ekonomi açısından hem de yatırımcıların hamleleri açısından önemli bir noktada durmaya devam ediyor. Son dönemlerde aşağı yönlü hareketleri ile dikkat çeken doların Çin Yuanı karşısında ciddi değer kaybetmesinin ardından, düşüşünün devam edip etmeyeceği birkez daha gündem geldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası enflasyon karşıtı politikalarına devam ederken dolar kurunda yaşanacak hareketliliği etkileyen Amerika Merkez Bankası’nın 2021 yılının ilk toplantısı da merakla bekleniyor. Birçok kişi dolardaki hareketliliğin nasıl devam edeceği konusunda meraklı.

Dolar TL Paritesi 7.40 Seviyesinin Altında

Dolar kuru Türk Lirası karşısında değer kaybı yaşamaya devam ediyor. Birçok analistin de belirttiği gibi dolar TL karşısında güçlenmek için yeterli dirence henüz sahip değil. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası enflasyon karşıtı açıklamaları ve para politikaları istikrarlı şekilde devam ederken, dolar 7.40 seviyesinin altında işlem görüyor. Dün kapanışta yaşadığı düşüşün ardından bugüne 7.38 seviyesinde başlayan doların gün içinde 7.31 seviyesine kadar düşebileceği öngörülüyor. Küresel olarak değer kaybetmeye devam eden dolar için bu seviye son 2.5 yılın en düşük seviyesi anlamına da geliyor. Türk Lirası karşısında doların değer kaybetmeye devam etmesi öngörülüyor.

Çin Merkez Bankası Dolara Karşı Hamlesini Değiştirdi

Doların ciddi güç kaybı yaşayarak piyasalarda büyük yankı uyandırmasının bir nedeni de Çin Merkez Bankası’nın değişen dolar politikası oldu. Çin Merkez Bankası’nın dolar politikasını değiştirmesi ile dolar Çin Yuanı karşısında da ciddi değer kaybı yaşadı. Çin Merkez Bankası 2005’ten bu yana devam eden para politikasında büyük değişiklik yaptı ve yuan hareket bandı orta noktasında yuan değerini dolara sabitlemeye son verdi.

Çin Yuanı Dolar Karşısında 2005’ten Beri En Büyük Artışı Gösterdi

Çin Merkez Bankası’nın yeni para politikası ile dolar Çin Yuanı karşısında 2005’ten bu yana en büyük düşüşü gösterdi. Çin Yuanı dolar karşısında bir günde 648 puan değer kazandı. Bu değer son 16 yılın en yükseği olma özelliğine sahip.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!