Dolar Faiz Kararı Sonrası Hafif Dalgalı

İlk olarak Çarşamba günü ABD Merkez Bankası’nın (Fed), ardından Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faiz kararları ile birlikte düşüşe geçen dolar/TL kuru, son 2 haftanın en düşük seviyesi olan 7,28 seviyesini gördükten sonra, Mart ayının üçüncü işlem haftasının son gününe yükselişle başladı. Yeni günde seansın ilk saatlerinde 7,32 seviyelerine ulaşan dolar kuru, öğlen saatlerinde yeniden 7,28 TL seviyelerine geriledi.

Dolar Faiz Kararı Sonrası Hafif Dalgalı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dolar/TL kuru, Şubat ayı ortalarında Merkez Bankası’nın attığı adımlar ve ekonomi yönetimlerinden gelen söylemlere bağlı olarak düşüşe geçmiş ve değer kaybını hızlandırmıştı. Ekonomi yönetimlerinden gelen “ekonomide sıkı duruş” ve “kalıcı fiyat istikrarı” söylemlerine bağlı olarak düşüşe geçen dolar kuru, 6,89 TL seviyesini gördükten sonra tekrar yükselişe geçti ve Mart ayında 7,00 TL seviyesinin üzerinde seyretti. Düşüş sonrası gelen yükseliş hareketliliği daha sonra ABD 10 yıllık Hazine tahvil faizlerinin yükselmesi ile desteklendi ve dolar kuru geçtiğimiz haftanın ilk gününde 7,78 TL seviyesine kadar çıktı. Bu aşamadan sonra hafif düşüşler gösteren dolar kuru, 7,50 TL seviyesindeki desteğini bir müddet koruduktan sonra ABD Merkez Bankası’nın (Fed) politika faiz kararı öncesinde 7,64 TL seviyelerini test etti, ardından Fed kararı ile tekrar 7,50 TL seviyelerine geriledi. Dün gerçekleştirilen TCMB Mart ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonrasında, 200 baz puanlık faiz artış kararı ile birlikte bu kez dolar kuru 7,28 TL seviyesine kadar geriledi. Bu gerileme sonrası haftanın son işlem gününe yükseliş ile başlayan dolar kuru, yeni günde dalgalı grafikler çizmeye başladı.

Karar Sonrası Dolar Kuru 2 Haftanın En Düşük Seviyesine Geriledi

Fed kararı sonrasında dün en yüksek 7,5651 seviyesini test eden dolar/TL kuru, Merkez Bankası’nın 200 baz puanlık faiz artış kararı sonrası son 2 haftanın en düşük seviyesi olan 7,2880 seviyesine kadar çekildi. Merkez Bankası kararı sonrası gerileyen dolar kuru, dün günü bir önceki kapanışının %2,4 altında, 7,3260 seviyesinden kapattı.

Merkez Bankası’nın Faiz Kararı Açıklamaları

Merkez Bankası’nın Mart ayı PPK toplantısından, 200 baz puanlık politika faiz artış kararı çıktı ve bununla birlikte dolar kuru gevşedi. Merkez Bankası’nın açıkladığı karar metninde “Yukarı yönlü riskler dikkate alınarak önden yüklemeli ve güçlü bir ilave parasal sıkılaştırma yapılmasına karar verilmiştir” ifadelerine yer verildi. Ayrıca Merkez Bankası kanadından yapılan açıklamalarda, “ekonomide sıkı duruş” politikasının “uzun bir süre” daha korunacağı vurgulandı.

Ekonomi Piyasalarında Takip Edilecek Haber Akışları

Ekonomi piyasalarında analistler ve uzmanlar, piyasaların odağında hala ilk olarak ABD 10 yıllık Hazine tahvillerinin ve Covid-19 salgının seyrinin olduğunu ifade ediyor. Öte yandan bugün gün içinde yurtiçi ekonomi piyasalarında hükümetin açıklayacağı borç stoku ve yurtdışı piyasalarda da Almanya’dan gelecek olan Üretici Fiyat Endeksi verileri takip edilecek.

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!