Dolar Gevşedi, Döviz Mevduatları Arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplantısı öncesinde küresel ekonomi piyasalarında doların zayıflamasına bağlı olarak, yurtiçi ekonomi piyasalarında dolar/TL kuru da düşüşe geçti. Doların zayıflaması karşısında, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri ile birlikte Türk Lirası da dolar karşısında politika faiz kararı öncesi değer kazandı. Türk Lirası’nın değer kazanması ile birlikte döviz mevduatlarındaki çözülme, yerini artışlara bıraktı. 6 – 8 Nisan tarihlerinde yurtiçi yerleşikler 2,1 milyar dolarlık alım gerçekleştirdi. Piyasalarda dolar/TL kurunun seyri, Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından çıkacak olan politika faiz kararına bağlı olarak takip edilecek.

Dolar Gevşedi, Döviz Mevduatları Arttı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Küresel ekonomi piyasalarında dolar zayıflama evresine girdi. Doların zayıflamasında, ABD 10 yıllık Hazine tahvil getirilerindeki düşüşler ve ABD Mart ayı tüketici enflasyon verileri etkili oldu. ABD Mart ayı tüketici enflasyon verileri, piyasalardaki beklentinin üzerinde açıklanırken, beklenenden daha yüksek açıklanan üretici fiyatları enflasyonu ardından piyasanın beklentisine göre tüketici fiyatlarındaki yükseliş sınırlandı. Doların zayıflaması ile birlikte gelişmekte olan ülkelerin para birimleri de dolar karşısında değer kazandı. Türk Lirası da dolar karşısında değer kazanımlarını sürdürdü ve Türkiye’nin risk primi 433 baz puan seviyesine geriledi. Öte yandan Türkiye’nin gösterge tahvil faizi de %18,42 seviyesinde kaldı. Yurtiçi piyasalarda ise gözler bugünkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında olacak. Merkez Bankası’nın alacağı politika faiz kararı, dolar/TL kuru üzerinde etkisini gösterecek. Karar öncesi dolar/TL kuru düşüş eğiliminde bulunuyor.

Döviz Mevduatlarında 3 Günlük Artış

22 Mart tarihinde dolar/TL kurunun yönünü sert şekilde yukarı çevirmesi ile birlikte döviz mevduatlarında başlayan çözülme, dolar kurunun 8,20 TL seviyesi altında seyretmeye başlaması ile birlikte yeniden artışa geçti. 6 – 8 Nisan tarihlerinde yurtiçi yerleşikler, 2,1 milyar dolarlık alım gerçekleştirdi. Bu alımlar ile birlikte döviz mevduatları da 245,8 milyar dolara yükseldi. Üç günlük alımlarda, ticari işletmeler öne çıktı. Gerçek kişilerin döviz mevduatlarında ise aynı süreçte 462 milyon dolarlık artış yaşandı. Gerçek kişilerin döviz mevduatları da böylece 8 Nisan tarihinde 157 milyar 680 milyon dolar olarak kaydedildi.

Societe Generale Bankasının TL Beklentileri

Küresel piyasalarda zayıflayan doların etkisi ile değer kazanımlarına başlayan Türk Lirası, yatırımcıları döviz mevduatlarında artışı getirdi. Öte yandan dolar/TL kurundaki düşüşler ile birlikte, Fransız bankası Societe Generale Türkiye’nin politika faiz beklentisini ve dolar/TL kuru beklentisini paylaştı. Buna göre Societe Generale, 2021 sonunda Türkiye’nin politika faizi beklentisini %20’den %18’e çekti. Banka ayrıca yılsonu dolar/TL kuru tahminini de 9,30 seviyesinden 8,90 seviyesine çekti. Banka, raporunda TCMB’nin güven sorununa çözüm bulmadığı sürece, Türkiye’den 5,9 milyar dolar daha kısa vadeli portföy çıkışı yaşanabileceğini açıkladı.

Güncel Döviz Kurları

Merkez Bankası kararı öncesinde güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 8,0491 TL – satış 8,0530 TL
  • Euro alış 9,6537 TL – satış 9,6618 TL
  • İngiliz Sterlini alış 11,1086 TL – satış 11,1213 TL

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!