Dolar Güç Kaybında, Altın Durağanlaştı

Küresel ekonomi piyasalarında birçok etkene bağlı olarak dalgalı seyreden dolar, Mart ayında kademeli olarak yükselişe geçti ve önemli para birimleri karşısında güçlendi. Doların güç kazanması ile birlikte, altın fiyatlarında da Mart ayının ikinci işlem haftasında hareketlilikler yaşandı. Artan tahvil faizlerinin tekrar düşüşe geçmesi ve doların tekrar düşüş eğilimine girmesi ile birlikte güç kazanan ons altın, yeni güne yatay seyirde giriş yaptı. Ons altındaki yatay seyre paralel olarak gram altın da yeni güne yatay girdi.

Dolar Güç Kaybında, Altın Durağanlaştı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Küresel ekonomi piyasalarında dolar, geçtiğimiz yılın Mart döneminden bu yana zayıflama eğilimindeydi ancak Şubat ayının son işlem haftasında dolar, ABD 10 yıllık Hazine tahvillerinin artması ile birlikte güç kazanmaya başladı ve yönünü yukarı çevirdi. Doların küresel piyasalarda güç kazanmaya başlaması ile birlikte, ons altın da aynı süreçte sert değer kayıpları yaşadı ve 1.700 dolar seviyesindeki kritik destek noktasının altına geriledi. Mart ayının gelmesi ile birlikte dolardaki dalgalı seyir, yine ABD tahvil getirilerine bağlı olarak devam etti, bu kez doların seyrinde Senato’da onaylanan mali teşvik paketi de etkili oldu. Yeni haftanın başlangıcında tekrar düşüşe geçen ABD tahvil getirileri karşısında ons altın yükseliş elde etmeye başladıktan sonra, küresel piyasalarda ons altın, yurtiçi piyasalarda da ons altına paralel olarak gram altın Çarşamba gününe yatay seyirde giriş yaptı.

Yellen’a Göre Mali Teşvik Paketi Enflasyona Yol Açacak Büyüklükte Değil

Küresel piyasalarda, uzun bir süredir dolar üzerinde mali teşvik paketinin etkisi görülüyordu ve paket Senato’da oy çokluğu ile kabul edildi. Paketin, ABD Temsilciler Meclisi’nde bugün oylanması bekleniyor. 1,9 trilyon dolarlık mali teşvik paketi, piyasalarda enflasyon korkusu oluşturmuştu ve ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, bu endişelere ilişkin açıklamada bulundu. Yellen, açıklamasında paketin enflasyona yol açacak kadar büyük olmadığını ifade etti.

Commerzbank Analistleri Yellen İle Aynı Fikirde Değil

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen her ne kadar mali teşvik paketinin enflasyona yol açmayacağını düşünüyor olsa da bazı önemli bankacılık kurumları Yellen ile aynı fikirde değil. Commerzbank analistleri bir rapor yayınladı ve analistler raporda “Mali teşvik paketi, enflasyonist bir baskı oluşturacaktır. Fed’in genişlemeci para politikasını kısa vadede bırakması beklenmiyor ve bu sebeple yılın kalanında altın fiyatlarında yükseliş bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Ons Altının Dolara Bağlı Hareketlilikleri

Küresel piyasalarda ons altın, geçtiğimiz hafta ABD 10 yıllık Hazine tahvil getirilerinin artışa geçmesi ile birlikte sert değer kaybederek son 9 yılın en düşük seviyesine gerilemişti ve yeni haftada doların zayıflaması, altına yeniden değer kazancı getirdi. Gelen kazançlar ile birlikte ons altın bu kez de son iki yılın en büyük değer artışını elde etmiş oldu. Haftalık bazda ons altın, hafta başından bu yana %0,78 oranında değer artışı yaşadı ve yeni güne 1.713 dolar seviyesinde giriş yaptı. Yurtiçinde gram altın ise 420 TL seviyelerinde seyrediyor.

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!