Dolar Kuru Dalgalı, Ekonomi Gündemi Yoğun

Mart 2020 yılında tüm dünyada etkisini gösteren Covid-19 salgının da etkisi ile ABD başta olmak üzere, gelişmiş ülkelerde tahvil getirileri tarihi dip noktalarına kadar gerilemişti. Mart 2021 döneminde tahvil getirilerinin yeniden yükselişe geçmesi ile birlikte Türk Lirası da dahil olmak üzere, gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinde baskı oluştu ve bu baskı devam ediyor. Tahvil getirilerinin baskıladığı TL, dolar karşısındaki oynaklığını sürdürüyor ve bu hafta dolar/TL kuru adına Fed ve PPK kararları takip edilecek.

Dolar Kuru Dalgalı, Ekonomi Gündemi Yoğun
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2019 yılında ortaya çıkan Covid-19 salgınının, Mart 2020 döneminde küresel ekonomi piyasalarında etkisini göstermesi ile birlikte, ABD başta olmak üzere gelişmiş ülkelerin tahvil getirileri tarihi dip noktalarını gördü ve gelişmiş ülkelerin para birimlerinde kademeli olarak yıl boyunca tahvil getirilerindeki gerilemeye bağlı olarak düşüş yaşandı. Ancak bu düşüşler, Mart 2021 döneminde tahvil getirilerindeki artışlara bağlı olarak yerini tekrar yükselişe bıraktı. ABD tahvilleri ile birlikte gelişmiş ülkelerin tahvil getirilerinde yaşanan artışlar, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri üzerinde baskı oluşturdu ve bu baskı ile birlikte Türk Lirası da değer kaybetmeye başladı. TL karşısında Şubat döneminde 6,89 seviyesine kadar gerileyen dolar, tahvil getirilerindeki artış ile birlikte yeniden 7,78 seviyesini gördükten sonra gevşeme yaşadı ve 7,50 seviyesine kadar geriledi. Ancak dolar/TL kuru bu seviye üzerindeki konumunu güçlendirdi ve döviz kurları adına bu hafta ABD Merkez Bankası (Fed) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Mart ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantıları takip edilecek.

Faiz Artış Beklentisini Destekleyen Etkenler

Dolar/TL kurunda yaşanan yukarı yönlü volatilite sonrası hem küresel piyasalarda hem de yurtiçi ekonomi piyasalarında Merkez Bankası’nın bu hafta gerçekleştireceği PPK toplantısında faiz artışına gideceği beklentisi oluştu. Piyasalarda, toplantıdan 100 baz puanlık faiz artış kararı çıkması bekleniyor. Piyasalarda oluşan faiz artış beklentisini, geçtiğimiz hafta Merkez Bankası tarafından yayımlanan Beklenti Anketi’nde artış gösteren enflasyon verileri de destekledi.

Reuters Anketinde 20 Kurumun 19’u Faiz Artışı Bekliyor

Merkez Bankası tarafından yapılan Beklenti Anketi’ne göre, enflasyon verileri Şubat tahminlerinin üzerine çıktı ve Türk Lirası Şubat ortasından bu yana %10 oranında değer kaybetti. Yaşanan gelişmelere bağlı olarak faiz artış beklentisi netlik kazanırken, Reuters anketine katılan 20 kurumun 19’u, politika faizinde artış yaşanacağı öngörüsünde bulundu. 19 kurumun temsilcileri tarafından oluşturulan Reuters anketinde, politika faizinin %17’den %18’e yükseltilmesi bekleniyor. Ankete katılan ekonomistler, mevcut enflasyonda reel faizin 140 baz puana kadar düştüğünü, ilerleyen dönemlerde artış gösterecek olan enflasyona göre bu oranın daha da düşeceğini dile getiriyor.

Ekonomi Piyasalarının Bu Haftaki Gündemi

Bu hafta yurtiçi piyasalarında TCMB’nin gerçekleştireceği PPK toplantısı takip edilecek ve öte yandan küresel piyasalarda da bu hafta politika faiz haftası olacak. Zira küresel piyasalarda da Fed, İngiltere Merkez Bankası (BoE) ve Japonya Merkez Bankası (BoJ) başta olmak üzere 14 merkez bankası faiz kararını açıklayacak. Öte yandan Hazine’nin düzenleyeceği iki günlük 4 tahvil ihalesi de yurtiçi piyasalarında takip edilecek.

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!