Dolar Kuru Gevşedi, Altın Fiyatları Arttı

Küresel ekonomi piyasalarında, doların gelişmiş ülkelerin para birimleri karşısında yükselişe geçmesi ile birlikte kritik seviyenin altına gerileyen ons altın, yurtiçi piyasalarda zayıflayan Türk Lirası ile birlikte artışa geçen gram altının yükselişlerini sınırladı. Gram altın, dolar/TL’deki artış ve ons altındaki geri çekilme ile dengelendi ve dün 450 TL seviyesinde yatay seyretti. Fakat dün gün içinde ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin yaptığı açıklamalara paralel olarak dolar zayıflarken, Türk Lirası da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun açıklamaları ile güç kazandı. Dolar/TL kurundaki hareketlilik altın fiyatlarına da yansıdı.

Dolar Kuru Gevşedi, Altın Fiyatları Arttı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yurtiçi ekonomi piyasalarında 22 Mart tarihinde dolar/TL kurunun hızlı ve sert yükselişi ile başlayan hareketlilik sonrası yatırım varlıklarının fiyatlarında da öngörülemez hareketlilikler yaşandı. Dolar kurunun yukarı yönlü eğiliminde haftayı çift yönlü dalgalanmalar ile geçirmesinin ardından dün ABD kanadında yaşanan gelişmeler sonrası Türk Lirası nefes aldı. ABD Merkez Bankası (Fed) üyeleri tarafından yapılan ABD ekonomisi ile ilgili iyimser açıklamalar ile ABD tahvil faizlerinde artış yaşanmış ve bu artışla birlikte TL de dahil olmak üzere gelişmekte olan ülkelerin para birimleri baskılanmıştı. Ancak doların tekrar zayıflamaya başlaması ile birlikte TL de artışa geçti. Dolar ve TL kanadında yaşanan hareketlilikler ile birlikte küresel piyasalarda ons altın ve yurtiçi piyasalarda gram altın fiyat yönünü belirledi.

TL, Dolar Karşısındaki Kayıplarını Sınırladı

ABD kanadında Fed üyelerinin yaptığı açıklamalar sonrası ABD tahvil faizleri yönünü yukarı çevirmişti ancak sonrasında dolar zayıflama eğilimine girdi ve bu durum TL üzerindeki baskıyı azalttı. Ancak öte yandan yurtiçinde TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun yaptığı açıklamalar ve verdiği mesajlar ile de TL değer kazancı yaşadı. Merkez Bankası Kavcıoğlu’nun konuşması öncesinde negatif ayrışma yaşayan TL, dolar karşısında %3’e yakın değer kaybetmişti ve dolar/TL kuru 8,45 seviyesine kadar yükselmişti. Kavcıoğlu’nun konuşmaları sonrası TL, kayıplarını sınırladı.

Şahap Kavcıoğlu’nun Açıklamaları

Şahap Kavcıoğlu açıklamalarında enflasyon hedefinin devam ettirileceğini vurguladı ve politika faizinin enflasyon üzerinde oluşturulmaya devam edileceğini dile getirdi. Kavcıoğlu ayrıca “Enflasyon ile mücadele kararlılığımızda TL’nin gücünü ve itibarını sağlayacağız” sözlerini dile getirdi. Bu açıklamalar ile birlikte yurtiçi piyasalarda TL, dolar karşısında değer kazanmaya başladı, öte yandan küresel piyasalarda dolar da zayıflama evresine geçti. Bu durum hem küresel piyasalarda ons altın fiyatına hem de yurtiçi piyasalarda gram altın fiyatına yansıdı.

Güncel Döviz ve Altın Fiyatları

Yapılan açıklamalar sonrasında, 1 Nisan 2021 TSİ 08.40 itibariyle güncel döviz kurları ve güncel altın fiyatları şöyle:

  • ABD Doları alış 8,2728 TL – satış 8,2767 TL
  • Euro alış 9,7250 TL – satış 9,7591 TL
  • İngiliz Sterlini alış 11,4050 TL – satış 11,4677 TL
  • Gram altın alış 455,13 TL – satış 455,24 TL
  • Çeyrek altın alış 735,00 TL – satış 752,00 TL
  • Ons altın alış 1.714,05 dolar – satış 1.714,23 dolar

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!