Dolar Kuru İçin Korkutan Tahmin

Dolar/TL kuru, Mart ayının son haftasına oldukça hareketli başladı ve hafta ortasında da kurdaki dalgalanmalar devam ediyor. Hafta ortasında yeni güne 7,92 TL seviyesinden başlayan dolar kuru, sabah saatlerinde 7,85 TL seviyesine kadar geriledikten sonra yeniden 7,93 TL seviyesine kadar yükseldi ve ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kongre konuşmalarına başlaması ile birlikte yeniden 8,00 TL seviyesini geçti. Dolar/TL kurunda yaşanan sert değer artışları ile birlikte önemli bankacılık kuruluşları dolar kuru tahminlerini revize etti.

Dolar Kuru İçin Korkutan Tahmin
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mart 2020 döneminde Covid-19 salgınının ABD piyasalarını etkisi altına alması ile birlikte zayıflama eğilimine geçen dolar, küresel piyasalarda yıl boyunca kademeli olarak değer kaybederken, Kasım 2020 döneminde Türk Lirası karşısında 8,58 ile tarihi zirvesini görmüştü. Bu aşamadan sonra yurtiçi piyasalarda ekonomi yönetimlerinin değişmesi ile birlikte düşüş eğilimine geçen dolar/TL kuru, 2021 yılında düşüşlerini hızlandırmış ve Temmuz 2020 döneminden sonra ilk kez Şubat 2021 döneminde 6,90 seviyesinin altına sarkmıştı. Ancak dolar kuru bu seviyede tutunamadı ve ilk olarak Mart başında ABD 10 yıllık Hazine tahvil faizlerinin artması ile birlikte yeniden yükselişe geçti, ardından dolar kuru kademeli olarak yükselişini sürdürdü.

Mart ayının son işlem haftasına tarihi değer artışı ile giren dolar/TL kuru, Asya piyasalarında 8,47 seviyesini gördükten sonra gerilemiş olsa da 7,90 seviyelerinde dalgalanmalar yaşadı ve yeni günde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kongre konuşmaları ile tekrar 8,00 seviyesini aştı. Dolar kurundaki ani değer artışı ile önemli bankacılık kuruluşları dolar/TL tahminlerini revize etti.

Erdoğan’ın Konuşmaları İle Kur 8,00’ı Aştı

Hafta ortasında dolar/TL kuru yeni güne 7,92 ile giriş yaptıktan sonra gün içinde 7,85 seviyesine kadar geriledi ancak AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AKP Kongresi’nde konuşma yapmaya başlaması ile birlikte yeniden 8,00 seviyesini aştı. Merkez Bankası başkanlığında yaşanan ani değişiklik sonrası yükselen dolar kuru, gelen açıklamalara ve atılan adımlara bağlı olarak hareket etmeye devam ediyor.

Gelişmelere Bağlı Olarak Altın Fiyatları

Yurtiçi piyasaların yanı sıra küresel piyasalardaki gelişmeler de dolar kuruna etkisini sürdürüyor. Özellikle Avrupa bölgesinde Covid-19 vakalarındaki artış ile birlikte tekrar tedbirler alınmaya başladı ve bu da ekonomilerin toparlanmasına ilişkin duyulan endişeleri artırıyor. Endişelere bağlı olarak değişiklik gösteren döviz kurlarının yanı sıra küresel piyasalarda ons altın fiyatında yeni günde %0,5 oranında artış yaşandı ve ons altın tekrar 1.733 dolara, gram altın da 441 TL’ye ulaştı.

Societe General Dolar/TL Beklentisini Yukarı Çekti

Geçtiğimiz dönemlerde birçok kez Türk Lirası lehine pozisyon almış olan Societe General’den Gelişen Piyasalar Strateji Müdürü Phoenix Kalen, dolar/TL kurundaki yılsonu beklentilerini açıkladı. Societe General tarafından daha önce beklenti 6,20 olarak açıklanmıştı, güncelleme ile birlikte bankanın dolar/TL’deki yeni yılsonu beklentisi 9,30’a yükseldi. Banka dolarizasyonun artacağını belirtti ve kur krizini vurguladı.

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!