Dolar Kuru PPK Öncesi Düşüş Eğiliminde

Yurtiçi ekonomi piyasalarında, dolar/TL kuru 15 Nisan tarihinde gerçekleştirilecek olan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından çıkacak olan kararları bekliyor. Ancak öte yandan dün akşam, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Ramazan ayı boyunca uygulanacak olan salgın tedbirlerini açıklaması da dolar kuru üzerinde düşüşü sağladı. Açıklamalar sonrasında dolar/TL kuru yeniden 8,10 seviyesinin altına geriledi. Öte yandan dolar, küresel piyasalarda da zayıflama eğilimini korudu ve Euro/dolar kurunda son 1 ayın en yüksek seviyesi görüldü.

Dolar Kuru PPK Öncesi Düşüş Eğiliminde
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yurtiçi ekonomi piyasalarında dolar/TL kuru, Mart ayının son işlem haftasındaki sert yükselişlerin ardından durgun seyrini koruyor. Dolar kuru için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Nisan ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından çıkacak olan politika faiz kararları takip edilecek. TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, göreve geldikten sonra yaptığı ilk açıklamalarında politika faizinde indirime gitmenin, ön yargılı bir bakış açısı olabileceğini belirtmişti. Öte yandan eski başkan Naci Ağbal’ın da politika faizindeki yükselişlerden dolayı görevden alındığı biliniyor. Bu sebeple Nisan ayı PPK toplantısından, politika faizinin sabit tutulması kararının çıkması bekleniyor.

Bu beklentiler ile dün 8,20 seviyesi altında seyreden dolar/TL kuru, dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapmış olduğu kabine toplantısı sonrası açıklamaları ile yeniden 8,10 seviyesinin altına geriledi. Kurda yeni gündeki gerilemede, doların küresel piyasalarda güç kaybetmesi de etkili oldu. Doların zayıflaması ile birlikte Euro/dolar paritesi de son 4 haftanın en yüksek seviyesini görmüş oldu. Dolar kuru için, bu hafta yarınki PPK toplantısı takip edilecek.

Dolar Mart Ayında 8,5 Yılın En Büyük Büyümesini Yaşadı

Küresel piyasalarda dolar, Mart ayını çok güçlü bir şekilde geride bıraktı. Covid-19 aşılamalarında ABD’de büyük bir yol kat edilmesi, mali canlandırma paketine bağlı olarak ekonomide büyük bir bölümün tekrar açılması, ABD Hazine tahvil getirilerinde artış yaşanması gibi etkenlere bağlı olarak dolar, Mart ayında %0,6 oranında büyüme elde etti. Dolardaki Mart ayı büyüme oranı, son 8,5 yılın en büyük artışı olarak kaydedildi.

Dolar Euro Karşısında 1 Ayın En Düşük Seviyesinde

Küresel piyasalarda Mart ayında güçlenen dolar, Nisan ayındaki hareketliliklere bağlı olarak, Euro karşısında değer kayıplarını sürdürdü. Doların Euro karşısında değer kaybetmesinde ise ABD’de tüketici fiyat endeksindeki artış, enflasyonunun daha fazla yükseleceğine ilişkin ABD kanadında oluşan beklenti ve endişe, bu beklenti ve endişelere bağlı olarak ABD Merkez Bankası’nın (Fed) tahvil alım programını azaltacağı beklentilerinin oluşması etkili oldu. ABD 10 yıllık Hazine tahvil getirileri, Mart ayından bu yana en düşük seviyesi olan %1,620 seviyesine kadar geriledi. Bu gerileme ile birlikte Euro/dolar paritesi de son 1 ayın en yüksek seviyesi olan 1,1970 seviyesine yükseldi.

Güncel Döviz Kurları

PPK toplantısı öncesi güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 8,0641 TL – satış 8,0712 TL
  • Euro alış 9,6551 TL – satış 9,6683 TL
  • İngiliz Sterlini alış 11,1320 TL – satış 11,1440 TL

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!