Dolar Kuru Sakinliğini Dalgalı Hareketlere Bıraktı

Dolar Kuru Sakinliğini Dalgalı Hareketlere Bıraktı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dolar yatırımcıları geçtiğimiz aydan bu yana dalgalı hareketler sergileyen kur için pozisyon belirlemeye çalışıyordu. Bu kapsamda yatırımcılar, uzmanlardan ve analistlerden gelen yorumları değerlendirdi. FED Başkanı Poewll’ın ortalama enflasyon beklentisini açıklamasının ardından dalgalanan dolar kuru, yurtiçinde yaşanan gelişmelerle dengelendi. Aralık ayının ilk işlem haftasına yatay bir seyirde giren ve son işlem haftasının üç gününde bu seyrini koruyan kur, bugün küresel hareketliliğinin aksine Türk Lirası karşısında değer kazandı. TÜİK’in Kasım ayı enflasyon rakamlarını açıklaması ile beraber 7,91 TL seviyesini test eden kur bu seviyede fazla tutunamadı ve tekrar gevşeme göstererek 7,82 ve ardından 7,78 TL seviyelerine kadar geriledi. Dolar, şu sıralar 6 Kasım’daki tarihi zirvesi olan 8,58 TL seviyesinden 0,80 TL’lik uzaklıkta, 7,78 seviyesinde bulunuyor.

Rıdvan Baştürk Kurda Kritik Seviyeyi İşaret Etti

Covid-19 salgınının baskıları kur üzerinde devam ederken yatırımcılar uzmanlardan gelen yorumları değerlendiriyor. Bu kapsamda günlük dolar değerlendirmesi yapan birçok analist ve uzman da öngörülerini paylaşıyor. Stratejist ve Özel Fon Yöneticisi Rıdvan Baştürk de dolar kurunu değerlendirdi ve 8,05 TL seviyesini kritik bölge olarak ele aldı. Sosyal medya hesabı üzerinden tahminlerini dile getiren Baştürk, yorumlamasında; “EUR/USD’n,n 1.21’e dayandığı süreçte dolar kuru 7.88’de… Yine rahat bir süreç bizi beklemiyor gibi duruyor… Ana seviyesi 8.05’tir… Yarın içerde enflasyon verisi var… Kur tarifi hareketli olur…” ifadelerine yer verdi.

Döviz Kurları Geçen Haftayı Naısıl Kapatmıştı?

FED Başkanı Jerome Powell’ın FED ortalama 2 enflasyon hedefleyeceğini açıklaması sonrası dolar fiyatlarında hareketlilik başladı. Öte yandan doları hareketlendiren bir diğer neden de ABD ve Rusya’nın aşı açıklamaları oldu. Küresel piyasalarda değer kaybeden dolar, gelen açıklanmalar ile birlikte ivmelendi ve hareketli seyretmeye başladı. Geçtiğimiz hafta dolar/TL kuru Türkiye piyasalarının kapanış saatinde sakin bir seyirdeydi ve yeni haftaya da durgun giriş yapmıştı. Dolar/TL kuru geçen haftayı 7,84 seviyesinden kapattı. Diğer yandan Euro/TL ise geçen haftayı 9,40 seviyesinde kapatırken, İngiliz Sterlini de Kasım ayının son işlem haftasını 10,47 seviyesinden kapattı.

Yaşanan Gelişmeler Sonrası Güncel Döviz Kurları

Küresel gelişmeler ve yurtiçi gelişmeleri sonrasında güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,7852 TL – satış 7,7899 TL
  • Euro alış 9,5512 TL – satış 9,5584 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,5649 TL – satış 10,5743 TL

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!