Dolar Kuru Son Günde Dalgalandı

Küresel ekonomi piyasalarında Paskalya tatilinin durgunluğu hissediliyor. Paskalya tatilinden dolayı birçok piyasanın kapalı olması ile birlikte genel işlem hacimlerinin de seansların başlamasıyla düşük seviyelerde kalması bekleniyor. Ancak piyasalar kapanışa geçmeden önce dün gün içinde yurtiçi piyasalarda yine beklenmedik hareketlilikler yaşandı. Stopaj kesintilerinin 2 yıl uzatılması kararı, dolar/TL kuruna düşüş olarak yansıdı ve TL, 2018 yılından bu yana önemli para birimleri karşısına en hızlı yükselişini elde etti. Ancak dolar/TL kuru, akşam saatlerinde yeniden yükselişe geçti.

Dolar Kuru Son Günde Dalgalandı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yurtiçi ekonomi piyasalarında Mart ayının sonları beklenmedik şekilde hareketli geçti. Ekonomi yönetimlerinde yapılan görev değişiklikleri, Kasım 2020 döneminde dolar/TL kuruna ciddi değer kayıpları ile yansımıştı ve o dönemden sonra TL, dolar karşısında güçlenmeye başlamıştı. Ancak bu durumun tam tersi, Mart 2021 dönemindeki ekonomi yönetimi değişiklikleri ile gerçekleşti. Kasım 2020 döneminde görev değişiklikleri öncesinde TL’ye karşı bir güvensizlik vardı ve değişiklik ile birlikte gelen “ekonomide sıkı duruş” ve “enflasyon ile mücadele” adımları, TL’ye yeniden güven getirmişti. Fakat Mart 2021 döneminde yaşanan değişiklikler ile birlikte TL’ye karşı duyulan güven yeniden azaldı ve bunun faturası da TL için ağır oldu. Dalgalı ve yukarı yönlü grafik çizen dolar/TL kuru, Cuma günü gün içinde sert değer kayıpları yaşadı ancak akşam saatlerinde kur yeniden yükselişe geçti.

Stopaj Kesintileri 2 Ay Uzatıldı

Dolar kuru haftanın son işlem gününde çift yönlü dalgalanma yaşadı. Mevduat faizleri ve katılım hesaplarına ödenen kar paylarına yapılan stopaj kesintilerinin 2 ay uzatılması kararı ile birlikte, yurtiçi piyasalarda yatırımcıların yatırımları da faize yönlendi. Bu adım sonrasında dolar kurunda ve döviz mevduatlarında 2018 yılından sonraki en hızlı düşüşler kaydedildi. Dolar kuru, açıklanan karar sonrası yatırımcıların yönelimi ile birlikte 8,00 TL seviyesine kadar geriledi. Ancak yurtiçi seanslar kapandıktan sonra gelen yükseliş ile birlikte dolar kuru tekrar 8,17 TL seviyesine yükseldi.

Son Seansta Döviz Kurları Nasıl Hareket Etti?

Geçtiğimiz hafta arasına girerken, seans kapanışı sonrasında akşam saatlerinde gelen yükselişin bir benzeri dün akşam saatlerinde gerçekleşti. Geçtiğimiz hafta gelen yükselişler ile hafta arasını 8,13 TL seviyesinde geçiren dolar kuru, dün gelen düşüşlerin ardından kurun yükselmesi ile 8,17 TL seviyesine çıktı. Piyasalarda dolar kuru, haftanın son işlem gününde seans saatlerinde en düşük 8,0875 TL ve en yüksek 8,1260 TL seviyesini görmüştü. Dolar kuruna paralel olarak Euro/TL ise aynı süreçte en düşük 9,5389 ve en yüksek 9,5962 seviyesini görmüştü. Yurtiçi hareketliliklerin yanı sıra küresel piyasalarda da Euro/dolar paritesi 1,17 seviyesinde yatay seyretti.

Güncel Döviz Kurları

3 Nisan 2021 TSİ 10.05 itibariyle güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 8,1498 TL – satış 8,1553 TL
  • Euro alış 9,5812 TL – satış 9,5848 TL
  • İngiliz Sterlini alış 11,2641 TL – satış 11,3476 TL

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!