Dolar Kuru Yeni Günde Yatay Seyirde

Mart ayının son işlem haftasında yurtiçi ekonomi piyasalarında başlayan sert hareketlilik, Nisan ayında durulmaya başladı ve dolar/TL yeni günde de bu durgunluğunu korudu. Geçtiğimiz haftalarda, ekonomi yönetimlerinde yaşanan değişikliklere ve ABD 10 yıllık Hazine tahvil faizlerinde yaşanan değişimlere bağlı olarak sert yükselişe geçen dolar/TL kuru, yeni günde 8,20 seviyesinin altındaki yatay seyrini korudu. Ekonomi piyasalarında gözler, 15 Nisan tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu liderliğinde ilk kez gerçekleştirilecek olan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında.

Dolar Kuru Yeni Günde Yatay Seyirde
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) eski başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınması ve yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’nun getirilmesi ile birlikte yukarı yönlü sert hareketlere başlayan dolar/TL kuru, Mart ayının son işlem haftası boyunca yukarı yönlü eğilimin korudu. Çift taraflı dalgalanmalar ile Mart ayını tamamlayan dolar kuru, öte yandan Mart ayı başlarında ABD kanadında yaşanan 10 yıllık Hazine tahvil faizlerindeki artışlara bağlı olarak da yukarı yönlü grafikler çizmeye başlamıştı. Mart ayı sonlarında ivmelenen dolar/TL kuru, Nisan ayının gelmesi ile birlikte, TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun da açıklamaları ile durulmaya başlamıştı. Ancak dolar/TL kuru yukarı yönlü eğilimini korudu ve 8,00 seviyesi üzerinde kalmaya devam ediyor. Yeni güne de yatay seyirde başlayan dolar kuru için, gözler 15 Nisan tarihinde Kavcıoğlu liderliğinde ilk kez gerçekleştirilecek olan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına çevrildi.

Gözler 15 Nisan PPK Toplantısında

Şahap Kavcıoğlu’nun yüksek faiz karşıtı olduğu biliniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Merkez Bankası’nı Ocak ayında faiz artırımı kararlarından dolayı eleştirmişti. Naci Ağbal başkanlığında Merkez Bankası 4,5 ayda 875 baz puanlık faiz artışına gitmişti ve Kavcıoğlu göreve geldikten sonra “Faizde derhal indirime gitme ön yargısının” yanlış olduğunu dile getirmişti. Kavcıoğlu açıklamalarında fiyat istikrarını korumak ve düşük enflasyon hedefine ulaşmak için çalışacaklarını vurguladı. Bu söylemler doğrultusundan, 15 Nisan’da gerçekleşecek olan PPK toplantısından hangi yönde karar çıkacağı merak ediliyor.

Ekonomi Piyasalarında Durgunluk Hakim

Kavcıoğlu’nun açıklamaları ile birlikte sakinleyen dolar kuru, yeni günde de yatay seyrini korudu. Öte yandan yurtiçi yerleşkelerin döviz mevduatlarında dolar kurundaki artış ile birlikte başlayan düşüş de ivmesini korudu. ABD Merkez Bankası (Fed) açıklamalarından çıkan destekleyici ekonomi politikalarına yönelik süreklilik mesajları, riskli varlıkları destekledi ve dolarda düşüşler yaşandı. ABD 10 yıllık Hazine tahvil faizleri %1,65 seviyesinde seyrederken, dolar/TL kuru da 8,15 seviyesinin hemen üzerinde yatay seyrini korumaya devam ediyor. Öte yandan 2 Nisan’da biten haftada da döviz mevduat hacmi, 2 milyar 579 milyon dolarlık azalışla 244 milyar dolara geriledi.

Güncel Döviz Kurları

8 Nisan 2021 TSİ 11.55 güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 8,1663 TL – satış 8,1680 TL
  • Euro alış 9,7154 TL – satış 9,7241 TL
  • İngiliz Sterlini alış 11,2256 TL – satış 11,2374 TL

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!