Dolar Kuru Yeni Haftaya Düşüşle Başladı

Dolar Kuru Yeni Haftaya Düşüşle Başladı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kasım ayının son işlem haftasını sakin geçiren dolar/TL kuru, haftayı da sakin hareketlerle kapattı. Kur bu sakinliğin ardından Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’ndan (BDDK) ve Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) gelen açıklamalar, Türk Lirası’na dolar karşısında değer kazandırdı. Kur, Kasım ayında son zamanların en hareketli dönemlerini geçirmişti. 6 Kasım tarihinde 8,58 TL seviyesi ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmış ve ekonomi yönetiminde yaşanan değişimler ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ekonomide yeni dönem” söylemleri ile düşüş trendine girmişti. Geçtiğimiz haftaya kadar düşüş trendi ile gelen kur, faiz artırım kararı ile 7,52 TL seviyelerine kadar düşse de 7,5 seviyesindeki direnç noktasını kıramamış ve bu bantta ilerlemeye devam etmişti. Kur 8 TL seviyesini de test etti ve yaşadığı düşüşle geçen haftayı 7,80 TL bandında sakin bir şekilde sürdürdü. Kur, bu sakinliğinin ardından yeni haftaya da düşüşle başladı.

BDDK ve TÜİK’in Adımları Dolarda Düşüş Başlattı

Ekonomi yönetiminde gerçekleşen değişiklikler ve TCMB’nin faiz artırım kararı ile düşüşe geçen dolar/TL kuru 7,50 ile 8,0 seviyesine adeta sıkışıp kaldı. Kasım ayının son işlem haftasının son gününde, kurda 7,88 TL seviyesinden 7,76 TL seviyesine kadar bir düşüş gözlemlendi. Gün içinde hareketliliğini sürdüren dolar kuru, haftalık kapanışını da 7,83 TL seviyesinde gerçekleştirirken yeni haftanın ilk işlem gününde hangi yöne eğilim göstereceği merak ediliyordu. Dolar kuru yeni haftanın ilk işlem gününe önce hafif yükseliş hareketleri ile başladı. 7,83 TL ile Cuma kapanışını yapan dolar kuru, Pazartesi sabah saatlerinde 4 kuruşluk bir artış yaşayarak 7,87 TL seviyesine kadar çıktı. Ardından BDDK’nın açıkladığı yeni adım ile ve TÜİK’in açıkladığı büyüme rakamları ile dolar kuru düşüşe geçti.

Yılın 3. Çeyreğinde %6,7 Büyüme Gerçekleşti

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’nun yaptığı açıklamada yurtdışı yerleşiklere gerçekleştirilen Türk Lirası işlemlerine dair sınırlamaların artırıldığı bilgisi paylaşıldı. BDDK aldığı bu kararın doğrultusunda, bankaların yurtdışında yerleşik finansal kuruluşlara yapacakları Türk Lirası işlemlerinin, öz kaynaklara oranına ilişkin sınırı %0,5’ten %2,5 seviyesine yükseltti. BDDK’nın açıkladığı bu karardan sonra TÜİK, 3. Çeyrek büyüme rakamlarını açıkladı. TÜİK’in açıkladığı verilere göre Türkiye, Temmuz – Ağustos – Eylül aylarını içeren yılın 3. çeyreğinde %6,7 oranında büyüme gösterdi.

BDDK ve TÜİK Hamlelerinin Ardından Güncel Döviz Kurları

BDDK’dan attığı normalleşme adımı ve TÜİK’in açıkladığı büyüme rakamları ile dolar/TL kuru düşüşe geçti. Sabah saatlerinde 7,87 TL seviyelerine çıkan kur, yeni haftanın ilk gününün kapanış saatlerinde 7,80 TL seviyelerinden işleme alındı. Gelen hamlelerin ardından döviz kurlarının güncel hali şöyle:

  • Dolar alış 7,8083 TL – satış 7,8114 TL
  • Euro alış 9,3249 TL – satış 9,3434 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,4172 TL – satış 10,4377 TL

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!