Dolar Kuru Yükselişte, Gram Altın 2021 Zirvesinde

Dolar/TL kuru 22 Mart tarihindeki sert yükseliş ile birlikte girdiği yükseliş eğiliminde gevşemeler yaşasa da 8,00 seviyesi üzerindeki güçlü konumunu korumaya devam ediyor. ABD’de Hazine tahvil getirilerinde yaşanan azalmalar ve doların buna bağlı olarak küresel piyasalarda Nisan ayında güç kaybetmesi, Mart sonlarında yükselişe geçen dolar/TL üzerindeki yükseliş baskısını sınırladı. Dolar/TL’deki hareketlilikler ve küresel piyasalarda ons altındaki değer artışları ile birlikte yurtiçi piyasalarda gram altın da 466 TL ile 2021 zirvesini gördü.

Dolar Kuru Yükselişte, Gram Altın 2021 Zirvesinde
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Nisan ayında politika faizini sabit tutması ve ilerleyen dönemlerde faizde indirime gidileceğinin sinyallerini vermesi sonrasında dolar/TL kuru yeni günde seyrini 8,10 seviyelerinde sürdürdü. 22 Mart tarihinde kurda başlayan sert yükselişler, bu süreçte zaman zaman yerini gevşemelere bırakmış olsa da dolar kuru 8,00 TL seviyesi üzerindeki güçlü konumunu korumaya devam ediyor. Ancak ABD Hazine tahvil getirilerinin azalması ve doların buna bağlı olarak küresel piyasalarda Nisan ayında zayıflaması, dolar/TL kuru üzerindeki yükseliş baskısını da azalttı. Dolar/TL üzerindeki azalan baskı, küresel piyasalarda Nisan ayında artışa geçen ons altın ile birlikte yurtiçi piyasalarda gram altın da 466 TL seviyesine kadar yükseldi. Gram altında bu fiyat seviyesi, 2021 yılının zirvesi olarak kaydedildi. Gram altın dolar/TL kurundaki değişikliklere bağlı olarak seyrini devam ettiriyor.

Dolar Endeksi 7 Haftanın En Düşük Seviyesine Yaklaştı

ABD Hazine tahvil getirilerindeki düşüş, doların küresel piyasalarda güç kaybetmesine yol açtı. Bununla birlikte dolar/TL’deki yükseliş baskısı da sınırlanırken, öte yandan dolar endeksi de bu azalmalara bağlı olarak 7 haftanın en düşük seviyesine yaklaştı. Dolar endeksi 3 Mart tarihinden bu yana gördüğü en düşük seviye olan 90,856’ya kadar düştükten sonra, yeni günde Asya piyasalarında 91,196 seviyesinde işlem gördü. Dolar endeksi böylece Nisan ayında %2,2 düşüş yaşamış oldu. Küresel piyasalarda zayıflama eğiliminde olan dolara rağmen, birçok yabancı bankanın yılsonu dolar/TL beklentisinde yükseliş olduğu görülüyor.

İntegral Yatırım Menkul Ons Altın Analizi

Dolar/TL hareketliliklerine bağlı olarak seyrini sürdüren gram altın, küresel piyasalarda ons altının yükselişe geçmesi ile birlikte yurtiçi piyasalarda 466 TL ile 2021 yılının zirvesini gördü. Ons altın da 2021 yılında 3 ayın ardından ilk kez Nisan ayında %3,7 oranında değer artışı yaşadı. İntegral Yatırım Menkul, ons altına ilişkin paylaştığı analizinde, ons altının tahvil faizlerini takip ettiğini ifade etti. Analiz raporunda ayrıca tekrar 91 puan seviyesi üzerinde hareket etmeye başlayan dolar endeksinin de yükseliş baskısı altında kalmasına neden olduğu ifade edildi.

Güncel Döviz ve Altın Fiyatları

Hafta ortasında güncel döviz ve altın fiyatları şöyle:

  • ABD Doları alış 8,1441 TL – satış 8,1484 TL
  • Euro alış 9,7958 TL – satış 9,8035 TL
  • Gram altın alış 466,46 TL – satış 466,52 TL
  • Ons altın alış 1.781,56 dolar – satış 1.781,77 dolar

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!