Dolar Kurunda Dalgalanma Devam Edecek Mi?

Dolar Kurunda Dalgalanma Devam Edecek Mi?
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Covid-19 salgın sürecinin başlaması ile dünyada birçok ülkenin ekonomisi ciddi anlamda sarsılmış ve dolar büyük bir yükseliş içine girmişti. Türkiye’de dola birikimi bulunan insanlar için olumlu olarak ele alınan bu hamle genel ekonomi ve yatırımı olmayan vatandaşlar için ise finansal hayatı daha zor hale getirmeye başlamıştı. Son aylarda Covid-19 aşı çalışmalarında yaşanan olumlu gelişmeler ve merkez bankalarının para politikalarının yanı sıra ekonomik belirsizliğin de devam etmesinden etkilenen dolar çeşitli dalgalanmalar yaşadı. Geçen hafta da Amerika Merkez Bankası’nın açıklamaları üzerine hareketlenen doların ne yöne doğru hareket edeceği merak konusu olmaya devam ediyor.

Türkiye ekonomisini ciddi anlamda etkileyen değişkenlerden biri olan dolar kurunu düşürmeye yönelik Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan da yeni hamleler gelmeye devam ediyor. Para Politikası Kurulu’nun geçen hafta yaptığı açıklamaların üzerine 24 aralıkta yapılacak toplantının da dolar kuru üzerinde etkili olması bekleniyor. Yatırımcılar ve ekonomik faaliyetlerini yönlendirmek isteyen vatandaşlar dolar kurunda yaşanan değişiklikleri güncel olarak takip etmeye devam ediyor.

Fed Politikalarının Ardından Dolar Gerileme Yaşadı

Dolar kuru uzun zamandır dalgalanma yaşamakla beraber geçen hafta Amerika Merkez Bankası’nın faiz politikasını sabit tutma kararından etkilendi. Faizleri düşürmesi beklenen Fed’in kararı piyasada şaşkınlık yaratmakla beraber dolarda da düşüş yaşanmasına sebep oldu. Amerika Merkez Bankası’nın kararının yanı sıra Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın enflasyonu düşürmeye yönelik çabalarının devam edeceğini açıklaması ve faiz oranlarında yapacağı değişiklikler ile ilgili mesajlar vermesi de dolar düşüşü üzerinde etkili oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Dolar Kurunu Düşürmeye Yönelik Adımlar Atıyor

Geçen hafta Fed’in faiz kararları ve TCMB Para Politikası Kurulu açıklamalarından etkilenen dolar haftayı gerileme ile kapatmıştı. Geçen hafta 7.68 TL’den kapanış yapan dolar bugün de 7.67 TL’den işlem görüyor. Dolar kurundaki düşüşün devam edip etmeyeceği merak edilmekle beraber birçok analist 24 aralık tarihinde gerçekleşecek Para Politikası Kurulu’ndan çıkacak kararlara odaklanmış durumda. Dolar kurunun Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yeni kararlarından da olumsuz yönde etkilenmesi ve düşüş yaşaması bekleniyor.

Kurum ve Uzmanlar Doların 7.50 TL’ye Düşmesini Bekliyor

Türkiye’deki kurum ve uzmanların çoğu geçen hafta TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın “2021 Yılında Para ve Kur Politikası” sunumundan yola çıkarak, dolar kurundaki düşüşün devam edeceğini iddia ediyor. Analistler doların 7.65 seviyesinin altına inmesi durumunda 7.50 TL’ye kadar düşebileceğini düşünüyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!