Dolar Sert Yükseldi, Bankacılar Tahminde Bulunamıyor

Yurtiçi ekonomi piyasalarında yaşanan, döviz kurlarındaki yukarı yönlü hareketlilik haftanın son işlem gününde de hız kesmeden devam etti. Mart ayının son işlem haftasında piyasalarda dolar/TL kuru sabah saatlerinde 8,00 sınırını aşarak ani değer kazancı yaşamış ve ardından gün içinde yeniden 7,97 seviyelerinde dengelenmişti. Ancak seansların kapanması ile beraber hareketlilik azalmadı ve hafta arasına girilirken akşam saatlerinde dolar kuru 8,13 TL seviyesine kadar çıktı. Dolar/TL kurundaki yukarı yönlü hareketlilikler, yabancı bankaların TL öngörüsünün önünü tıkadı.

Dolar Sert Yükseldi, Bankacılar Tahminde Bulunamıyor
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yurtiçi ekonomi piyasalarında dolar/TL kuru, Kasım 2020 döneminde 8,58 ile tarihi zirvesini gördükten sonra, ekonomi yönetimlerinde değişikliğe gidilmişti ve bu değişiklikler ile birlikte kurda düşüşler başlamıştı. Hazine ve Maliye eski bakanı Berat Albayrak’ın istifası sonrası göreve Lütfi Elvan getirilmiş, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başına da Naci Ağbal getirilmişti. Bu görev değişiklikleri sonrasında Merkez Bankası, politika faizinde 4,5 ayda 875 baz puanlık artışa gitmiş ve bu süreç içinde dolar/TL kuru Şubat ayında 6,89 seviyesine kadar çekilmişti. Ancak bu geri çekilmeler ve kurdaki gevşemeler kalıcı olmadı, dolar kuru yükselişini sürdürdü. Ardından geçtiğimiz hafta arasında Naci Ağbal’ın görevden alınması ile birlikte sert yükselen dolar kuru, haftanın son işlem gününde 7,97 ile 8,01 TL arasındaki hareketliliğini akşam saatlerinde hızlandırdı ve hafta arasında 8,13 TL seviyesine kadar yükseldi. Dolar kurundaki yükselişler ile birlikte yabancı bankaların Türk Lirası öngörüsünün önü tıkandı.

Dolar Kuru Hafta Arasına 8,13 TL İle Girdi

Mart ayının son işlem haftasının son gününde dolar/TL kuru çift yönlü dalgalanmalar yaşadı ancak yükseliş eğilimini de korudu. Dün, sabah saatlerinde dolar kuru 8,01 TL seviyesini aştıktan sonra öğlen saatlerinde gevşeme yaşadı ve 7,97 TL seviyesine kadar geriledi. Seansların kapanmasına yakın tekrar 8,00 TL sınırını aşan dolar kuru, seansların kapanması ile birlikte ilerleyen saatlerde tekrar sert yükseliş yaşayarak 8,13 TL seviyesine kadar çıktı. Hafta arasına da bu seviyelerde giriş yapan dolar kuru, yabancı bankaların kur tahmini yapmasını da zora soktu.

Türkiye İçin Öngörüde Bulunmak Neredeyse İmkansız

Naci Ağbal’ın görevden alınması ile birlikte başlayan yukarı yönlü sert dalgalanmalar sonrasında, geçtiğimiz hafta TL adına olumlu öngörüler paylaşan yabancı kurumlar, ilerleyen dönemler için yeni tahminler yapmakta zorlanıyor. Bloomberg, konuya ilişkin olarak “Bankalar analize dayalı TL tahminlerini yırtıp attı, altı dolu olmayan varsayımlara başladı” başlığı ile bir analiz yayımladı. Ele alınan analizde, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri adına tahminlerde bulunmanın geçmiş zamanlarda da zor olduğu ancak bu durumun Türkiye için şimdilerde neredeyse imkansız hale geldiği vurgulandı.

Merkez Bankası Çıkmaza Mı Girdi?

Bloomberg tarafından yayımlanan söz konusu analizde, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği doğrultusunda bir noktada yüksek faizlerden dönerek faiz indirimine başlamasının muhtemel olduğu ancak öte yandan, Kavcıoğlu’nun fiyat istikrarını vurgulayan vaatlerde bulunduğu hatırlatıldı.

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!