Dolar Tarihi Zirvesinin Ardından Gerilemeye Devam Ediyor

Dolar Tarihi Zirvesinin Ardından Gerilemeye Devam Ediyor
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kasım ayının ikinci işlem haftasının beşinci ve son gününde dolar/TL kurunun hareketleri merak ediliyor. Doların haftayı kaç TL seviyesinde kapatacağını merak eden vatandaşlar, yeni gelişmelerle birlikte dolar/TL kurunda yaşanacak ivmelenmelerin hangi yönlü olacağı konusunda merak içerisinde.

Geçen hafta 8.3 seviyelerinde hareket eden dolar, haftayı da 8.3 seviyesinde kapatmıştı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın doların yükselişini azaltmak için çalışmaları sürüyor. Fed Başkanı Powell’ın ortalama enflasyon beklentisini açıklamasından sonra, geçen hafta dolar fiyatları da 8.3 seviyelerinde fiyat belirlemeye devam ediyordu. Dolardaki hareketlilikler aynı zamanda dolar birikimi yapan vatandaşların ve yatırımcıların da fazlasıyla merak ettiği bir konu durumunda.

Haber Akışı Piyasalarda Etkisini Sürdürüyor

TCMB’nin likidite çalışmaları, ABD seçimleri, ABD’deki işsizlik oranları, aşıya dair gelen haberler, Covid-19 teşvikleri gibi başlıklarla gelişen haber akışında dolar sürekli olarak hareketli günler geçirmeye devam ediyor. Doların geçen haftadaki hareketliliğinin ardından vatandaşlar merakta kalmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı son açıklamalar, piyasalarda olumlu karşılandı. TL, dolar ve Euro karşısında değer kazandı. Euro/TL kurundaki günlük düşüş %1’i aştı ve Euro 9 TL seviyesinin altını gördü.

Bugün dolar 7.61 TL’den değer görürken, Euro da 8.99 TL’den değer görüyor.

13 Kasım Cuma günü (bugün), sabah saatlerinde dolar 7.61 TL seviyesine kadar düşmüştü, şu sıralarda 7.63 TL’den işlem gören dolar, TL karşısında %10’luk bir düşüş yaşadı. Euro ise şu sıralarda 8,99 TL seviyesinden işleme alınıyor.

BDDK’nın Hamlesi Sınırlamaları Bir Adım Daha Gevşetti

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), yurt içindeki bankaların vadede TL satım yönünde gerçekleştirecekleri swap ve türev işlemlerine getirdiği sınırlamaları bir adım daha gevşetti. BDDK’nın bu hamlesinin ardından, hafta başından itibaren düşüşte olan dövizlerdeki gerilemeler devam ediyor. Dolar 7,61 TL seviyesini görürken; Euro 9.0 TL seviyesine ve İngiliz Sterlini de 10 TL seviyesine dönmüş durumda.

Faiz Artışı Kararı Bekleniyor

Finansal piyasalar 19 Kasım tarihinde TCMB’nin gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına odaklanmış durumda. Kurul’un Naci Ağbal başkanlığında yapılacak olan ilk toplantısından, faiz artışı kararı çıkması bekleniyor. TCMB Başkanı Naci Ağbal, göreve geldikten sonra yaptığı yazılı açıklamada; “19 Kasım 2020 tarihli Para Politikası Kurulu toplantısına kadar mevcut durum ve beklentiler gözden geçirilip, gelişmeler de yakından takip edilerek; oluşacak veri ve değerlendirmeler ışığında gerekli politika kararları alınacaktır.” ifadelerine yer vermişti.

Güncel Döviz Kurları Listesi

Yaşanan gelişmelerin ardından son işlem gününde;

  • Dolar 7.62 TL – 7.63 TL aralığında
  • Euro 9.00 TL – 9.01 TL aralığında
  • İngiliz Sterlini 10.01 TL – 10.02 TL aralığında

hareket ediyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!