Dolar/TL Kuru Tarihi Zirvenin Ardından 7.8’in Altını Gördü!

Dolar/TL Kuru Tarihi Zirvenin Ardından 7.8’in Altını Gördü!
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Piyasa beklentilerinin tam aksine çıkan karar ile dolar/TL kuru Ekim ayı PPK toplantı seviyesine dönmüş oldu. CDS 550 baz puandan 400 bas puanın altına inerken, başta bankacılık olmak üzere hisse senedi piyasasında sert yükselişler yaşandı.

Ekonomi piyasasında yaşanan sıcak gelişme başlıkları şöyle: TCMB Başkanı Murat Uysal görevden alındı ve yerine Naci Ağbal getirildi, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak önce istifa kararını sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı, ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan istifasını kabul etti ve yerine Lütfi Elvan getirildi, 3 Kasım ABD başkanlık seçiminin kazananı demokratçıların adayı Joe Biden oldu. Pfizer, Covid-19 aşısı ile ilgili olumlu açıklamalarda bulundu.

“Ekonomide Girdiğimiz Yeni Dönemin Hayırlı Olmasını Diliyorum”

Bu gelişmelerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan dün, “Ekonomide girdiğimiz yeni dönemin hayırlı olmasını diliyorum.” dedi ve yatırımcılara ekonomi yönündeki gelişmeleri destekleyeceği yönünde mesaj verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sürdürülebilir güçlü büyüme ve istihdam artışının yolunun fiyat istikrarından “bir başka ifade ile enflasyonun kontrol altında tutulmasından geçtiğini” söyledi ve “Faizlerin en azından enflasyon seviyesinde tutulma mecburiyeti, bu konuda verdiğimiz mücadeleyi zora sokuyor.” dedi.

Piyasalar Siyasetin Açıklamalarını da Bekliyordu

Piyasalar TCMB ve Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndaki yeni yönetimlerin, ilk sinyallerini olumlu algıladı ve siyasetin açıklamalarını da bekliyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dünkü açıklamaları ile bu beklenti de teyit edilmiş oldu.

Yabancı yatırımcılar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması sonrasında müşterilerine TL’ye yönelik pozisyon alınmasına yönelik önerilerini hızlandırmaya da başladı. Yaşanan gelişmelerin ardından piyasalar, 19 Kasım’da gerçekleşecek olan TCMB toplantısına odaklanmış durumda.

“Ağırlık Azalt” tan “Piyasa Ağırlığı” na

JPMorgan, yeni ekonomi yönetimleri ile birlikte gelen politika değişikliği mesajlarına göndermede bulunarak; TL için önerisini “ağırlık azalt” tan, “piyasa ağırlığı” na yükseltti ve TCMB’nin 19 Kasım toplantısında 500 baz puan faiz artırımına gideceğini tahmin etti. Goldman Sachs ise 475 baz puana varan artırımın olabileceği tahmininde bulundu.

Ikon Menkul’un Analizi

Ikon Menkul’un hazırladığı analizde şu ifadeler yer aldı: Hafta başından bu yana TL, dolar karşısında güçlü bir performans sergilemeye devam ediyor. Dolar/TL partisinde hafta başından bu yana yaşanan kayıp yüzde 5,00’ ulaşmış durumda. Teknik açıdan bakıldığında, dünkü düşüşle mavi yükselen trend çizgisi aşağı kıran parite Eylül ayında üzerine kırdığı siyah yükselen kanalın üst bandına geriledi. Partide bu kanal içerisine yeniden girmesi halinde TL lehine işlemler devam edebilir.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!