Dolar/TL Kuru Yarınki Toplantıyı Bekliyor

Dolar/TL Kuru Yarınki Toplantıyı Bekliyor
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD seçimlerinin sonrasında aşının bulunması haberiyle, dolar/TL kurunun hangi seviyede olduğu araştırılıyor. 19 Kasım tarihinde (yarın) yapılacak olan Merkez Bankası toplantısı için nefesler tutuldu. Toplantı sonrasında alınacak kararlardan nasıl bir sonuç çıkacağı şimdiden merak ediliyor. Geçtiğimiz hafta 7.7 sınırında hareket eden dolar, 7.6 sınırında kapanmıştı. Merkez bankasının doların yükselişini azaltmak için çalışmaları devam ediyor. Fed Başkanı Powell’ın ortalama enflasyon beklentisini açıklamasının ardından dolar, 7.7 sınırı etrafında fiyat belirliyor.

Toplantı Öncesinde Erdoğan Açıklama Yaptı

Ekonomi piyasalarında tüm gözler 19 Kasım’da (yarın) gerçekleştirilecek olan TCMB’nin Para Politikası Kurulu toplantısına çevrilmiş durumdayken; Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün flaş açıklamalarda bulundu. Erdoğan açıklamasında; “Yüksek faizin nelere mal olduğu ortada. Yüksek faizler ile gerçek anlamda yatırım yapabilir miyiz? Yüksek faize yatırımcımızı ezdirmememiz gerekiyor. Bu konuda istişareye özel önem veriyoruz. Yüksek faizden arındırılmış çok sayıda destek paketini hayata geçirdik. Birikmiş kamu alacaklarına yapılandırma imkanı sunduk. Önümüzde yeni bir dönem var. Artık üretime, ihracata ve istihdama odaklanmalıyız.”

Citibank Doların Düşeceğini Söylemişti

Öte yandan, ABD’li banka Citibank geçtiğimiz gün tahminlerinin yer aldığı bir rapor yayınlamıştı. Citibank’ın Pazartesi günü yayınladığı raporda; “Uygun ve yaygın olarak dağıtılacak olan aşılar piyasaya çıktığında, bunun dolardaki aşağı yönlü yapısal trendde bir sonraki satış pozisyonlarına geçilmesine yol açacağına inanıyoruz.” sözlerine yer vermişti.. Raporun devamında ise; “Böyle bakıldığında, dolardaki değer kaybının önden yüklemeli gerçekleşme olasılığı ve doların 2021’de %20 kadar düşme potansiyeli bulunuyor.” ifadelerine yer vermişti.

Faiz Oranı Sabit Bırakılmıştı

Covid-19 salgınından en fazla etkilenen ülkelerin başında, ABD geliyor. ABD Merkez Bankası (Fed) ise ekonomiyi salgının etkilerinden korumak için uzun süredir faizleri 0 ile 0,25 aralığında tutuyor.

Fed son olarak 5 Kasım’da açıkladığı faiz kararında piyasaların beklediği faizini değiştirmemiş ve faiz seviyesini 0 ile 0,25 aralığında sabit tutmuştu. Fed, varlık alımlarında da bir değişikliğe gitmemişti.

ABD’li ilaç şirketi Pfizer’den sonra Moderna INC’in de Covid-19 virüsüne karşı etkili bir aşı geliştirdiğini açıklamasının ardından ABD borsaları dün tarihi zirveden kapandı Bugünün işlem saatlerinde ise MSCI dünya borsaları endeksi rekorunu kırdı.

Enflasyon Beklentileri Artsa Bile Dolar Değer Kaybedecek

Amerika Birleşik Devletleri merkezli ilaç şirketi Moderna Inc, Pazartesi günü ileri aşama deneysel aşısının Covid-19 karşısında %94.5 derecede etkili olduğunu açıklamıştı.

Citibank’ın doların değer kaybedeceği yönündeki tahmini, enflasyon beklentileri artsa dahi, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz oranlarını düşük tutmaya devam edeceği ihtimaline dayanıyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!