Dolar ve Euro Düşüş Yaşamaya Devam Ediyor

Dolar ve Euro Düşüş Yaşamaya Devam Ediyor
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tüm dünyada ve özellikle Türkiye ekonomisi üzerinde önemli etki sahibi olan dolar ve Euro kurlarının ney yöne doğru hareket edeceği merak konusu oluyor. Covid-19 salgın sürecinin başından bu yana büyük dalgalanmalar yaşayan dolar ve Euro kurlarının nasıl değişiklik göstereceği ile ilgili analistler çeşitli yorumlarda bulunmaya devam ediyor. Türkiye’de herkesin ekonomisi üzerinde etki gösteren döviz kurlarının hareketleri özellikle Euro ya da dolar birikimi olan vatandaşlar için kritik bir noktada duruyor. Ekonomik belirsizliğin ve salgın sürecindeki bulanıklığın devam ettiği bugünlerde dolar ve Euro kurlarında da doğrusal bir çizgi yaşanmıyor. Döviz kurlarındaki çeşitli dalgalanmaların devam ettiği  bu süreçte Euro ve doların haftayı nasıl kapattığı ve hafta sonunda nasıl görünüm sergileyeceği ise merak konusu oldu.

Uzun zamandır beklenen Amerika Merkez Bankası faiz kararı sonrasında faiz oranlarının sabit bırakılacağının açıklanması üzerine yine dolarda düşüş meydana geldi. Faiz oranlarının düşürülmesi durumunda düşmesi beklenen dolar faiz oranlarının sabit kalmasına rağmen ufakta olsa düşüş göstermişti. Geçen haftayı değer kaybederek kapatan dolar bu hafta da değer kaybetmeye devam etti. Dolar hareketlerinden etkilenen Euro kurunda da düşüş yaşandı.

Dolar Kuru Hafta Kapanışında Yükse Oranda Değer Kaybetti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz kararının açıklamasından önce çok kritik noktada duran dolar bu haftayı büyük oranda değer kaybederek kapattı. Hafta başında 7.85 TL seviyesinin üzerinde işlem göre dolar, hafta boyunca değer kaybı yaşadı. Amerika Merkez Bankası ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası açıklamalarından büyük oranda etkilenen dolar hafta başından beri değer kaybı yaşamaya devam ediyor. Hafta boyu yaşanan düşüşün ardından dolar haftayı 7.70 TL seviyesinde kapatarak neredeyse 1 TL değerinde düşüş yaşadı.

Euro Hafta Kapanışını Kayıpla Yaptı

Bu hafta dolarla beraber diğer döviz kurlarında da ciddi düşüşler meydana geldi. Euro kurunun yanı sıra İngiliz sterlini gibi birçok para birimi de düşüş yaşadı. Gündemdeki gelişmelerle beraber 1.04 kayıp yaşayan Euro, 9.35 TL’den işlem görmeye başladı.

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu Toplantısı Bekleniyor

Dolar ve Euro kurlarının önümüzdeki günlerde göstereceği dalgalanmalar ise merak konusu olmaya devam ediyor. Döviz kurlarının önümüzdeki hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu kararlarından etkilenmesi bekleniyor. Analistlerin birçoğu döviz kurlarında düşüşün yavaşlayacağını tahmin ediyor. Yatırımcıları ile TCMB PKK’dan çıkacak kararları merakla bekliyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!