Dolar Zayıfladı, Ons Altın Güç Kazandı

Küresel ekonomi piyasalarında ons altın, doların piyasalardaki seyrine göre hareket yönünü belirlemeye devam ediyor. ABD’de Nisan ayında 10 yıllık Hazine tahvil getirilerinin düşmesi ile birlikte zayıflayan dolar karşısında yükselişe geçen ons altın, ABD’de pandemi sürecinin en düşük işsizlik maaşı başvuru miktarının kaydedilmesi ile birlikte değer kayıpları yaşamaya başlamıştı. Ons altındaki çift yönlü dalgalanma, daha sonra ABD Başkanı Joe Biden’ın vergi planlamasına ilişkin yaptığı açıklamalar ile yeniden yerini yükselişe bıraktı.

Dolar Zayıfladı, Ons Altın Güç Kazandı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Küresel piyasalarda ons altın, doların hareketliliklerine bağlı olarak seyrine devam ederken, yurtiçi piyasalarda da gram altın, dolar/TL kurundaki hareketliliklere ve ons altındaki hareketliliklere bağlı olarak yönünü belirlemeye devam ediyor. Ons altın, 2021 yılının ilk üç ayını değer kayıpları ile kapattıktan sonra Nisan ayında yukarı yönlü sinyaller vermeye başlamıştı. Ardından küresel piyasalarda, Mart ayında yükselişe geçen ABD 10 yıllık Hazine tahvil getirileri Nisan ayında düşüşe geçince dolar ve dolar endeksi zayıfladı ve ons altın buradan aldığı destekle Nisan ayında değer artışı yaşadı. Ons altındaki değer artışı ve dolar/TL’deki yukarı yönlü seyir, yurtiçi piyasalarda gram altına da yukarı yönlü olarak yansıdı. Ons altındaki hareketlilikler son haftada ABD’de açıklanan işsizlik maaşı başvuru miktarıyla yönünü bulurken düşüşe geçti ancak ABD Başkanı Joe Biden’ın vergi planlamasına ilişkin yapmış olduğu açıklamalar ile ons altındaki düşüş, yerini yeniden yükselişe bıraktı.

Vergi Planlama Haberi Ons Altını Destekledi

2021 yılında, Ocak ve Şubat ayını son yılların en kötü aylık performansları ile kapatan ons altın, Mart ayında doların güç kazanması ile birlikte düşüşlerini sürdürdü. Nisan ayında doların zayıflamaya başlaması ile artışa geçen ve ardından ABD’de işsizlik maaşı başvurularında en düşük miktarın kaydedilmesi ile birlikte yeniden düşen ons altın, vergi planlaması açıklamaları ile yeniden yükseldi. Joe Biden, açıklamalarında sermaye kazancı sağlayan zenginlere karşı yeni vergi hazırlığında olduklarını dile getirdi ve bu haber dolarda düşüş trendini destekledi.

Joe Biden’ın Yeni Vergi Planı

Bloomberg’de yer alan habere göre Joe Biden’ın yeni vergi planlamasında, sermaye kazancı vergisinin yaklaşık iki katına çıkarılacağı ifade ediliyor. Bu adımla birlikte söz konusu vergi oranı %39,6 seviyesine, yatırım geliri üzerindeki mevcut bir ek verginin de eklenmesi ile birlikte %43,4 seviyesine kadar çıkabileceği ifade ediliyor. Henüz kamuya açıklanmayan planlamanın, ABD’de 1 milyon dolardan fazla kazanan vatandaşları kapsayacağı ifade ediliyor. Dünya medyasına yansıyan bu haber ile birlikte dolar üzerinde baskı arttı, buna bağlı olarak dolar zayıflama eğilimine girdi ve bu durum altın fiyatlarını destekledi.

Güncel Döviz ve Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmelerin ardından hafta arasında güncel döviz ve altın fiyatları şöyle:

  • ABD Doları alış 8,3650 TL – satış 8,3727 TL
  • Euro alış 10,1326 TL – satış 10,1467 TL
  • Gram altın alış 478,09 TL – satış 478,18 TL
  • Ons altın alış 1.776,65 dolar – satış 1.777,51 dolar

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!