Dolar Zayıflamaya Devam Ederse Altın Alınır Mı?

Dolar Zayıflamaya Devam Ederse Altın Alınır Mı?
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’de yaşanan Covid-19 teşvik gelişmeleri, seçim çalışmaları ve Avrupa’dan gelen aşı haberi doları hızla değersizleştirmeye başlarken, küçük ve büyük ölçekli altın yatırımcıları altın fiyatlarının ne yönde seyredeceğini merakla araştırıyor. Vatandaşların bu araştırmaları devam ederken, uzamanlar altın fiyatlarına dair açıklamalar yapıyor.

ABD’de gelişen haber akışları ile birlikte aşı haberlerinin doları zayıflatması, altın fiyatlarının bir süre yatay seyirde devam etmesine neden oldu. Moderan INC’in geliştirdiği aşının %94,5 derecede etkili olduğunun açıklanması, piyasaları tekrar hareketlendirdi.

Tera Yatırım Ekonomisti Enver Erkan Açıklamalarda Bulundu

Tera Yatırım Ekonomisti Enver Erkan, yaptığı açıklamada; Pfizer ve BioNTech SE’nin önceki hafta yaptığı aşı açıklamasının piyasada olumlu karşılanmasının ardından, “Moderna’nın aşı açıklaması yapmasını, 30 gün buzdolabında dayanabiliyor olması, ulaştırma ve dağıtım açısından kolaylık sağlıyor ve bu sorunu çözüyor. Bu iyimserliğin karşısında ise halen salgının kötüleşmesinin yarattığı belirsizlik duruyor.” sözlerini dile getirdi.

“Kısa Vadede Bu Bant Hareketi Korunacak”

Bu süreçte gelen aşı haberlerinin altın fiyatlarını nasıl etkileyeceğini merak eden vatandaşlar, ne zaman altın alınacağını da araştırıyor. Covid-19 vakalarının olası artış durumunda altın fiyatlarının hangi seviyelere geleceğini merak eden vatandaşlara Enver Erkan; “Covid-19 ve yüksek fiyatlar terazinin bir tarafında, dolar ve ABD tahvil faizlerinin eğilimi diğer tarafta duruyor. Diğer taraftan aşının durumu, ekonomiye dair varsayımlarda da değişim potansiyeli yarattığından parasal ve mali teşviklerin boyutunu etkileyebilir ve zaten küçülecek olan mali paketin biraz daha küçülmesine neden olabilir. ABD Merkez Bankası (Fed) ise muhtemelen aralık ayında tahvil alımlarına ilişkin bir vade ayarlaması ile etkin olacak. Vakalar arttığı ve dolar zayıf kaldığı sürece yükseliş beklenebilir, kısa vadede ise bu bant hareketi biraz korunacak gibi görünüyor.” yanıtını verdi.

“Uzun Vadede Ons Altın Dinamiklerine Bakılacak”

TCMB’nin 19 Kasım Perşembe günü yapacağı toplantıdan sonra altın ve dolar fiyatları nasıl bir hareket sergiler, dolar düşerse altın fiyatları da düşer mi, gibi soruların ön plana çıkması üzerine, Enver Erkan ons altının uzun vadedeki hareketlerine bakılması gerektiğini belirtti ve; “Kısa vadede dolar kuru hareketi TCMB kararıyla biraz daha aşağı giderse gram altında düşüş görmeye devam edebiliriz. Uzun vadede ise ons altın dinamiklerine bakılacaktır.” sözlerini dile getirdi.

Ekonomist Belgin Maviş’in Açıklaması

Altın alım – satımı yapmayı düşünen vatandaşlar için bir açıklama da Ekonomist Belgin Maviş’ten geldi. Maviş açıklamasında; “Birkaç gündür satıcılı seyirdeydi, özellikle 460’ın altına doğru geri çekilmeler de söz konusu olmuştu ancak bu seviyelerde durmadığını, yenden toparlandığını görüyoruz. An itibariyle 470 TL’nin üzerindeki seyir devam ediyor. 475 burada bir ara direnç, bu seviye aşılırsa yeniden 470 – 480’e doğru hareketler görmemiz mümkün.” sözlerini dile getirdi.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!