Döviz Kurları ve Altında Son Durum

Yurtiçi ekonomi piyasalarında Mart ayının sonlarında başlayan hareketlilik, nispeten durgun bir seyre geçti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Nisan ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini sabit tutması ve ilerleyen dönemler için faiz indirimine gidileceği yönünde beklenti oluşturması ile birlikte dolar/TL kuru 8,00 seviyesi üzerinde çift yönlü dalgalanmaya devam ediyor. Öte yandan gram altın, dolar/TL kurundaki yükselişe bağlı olarak değer artışı ile kapattığı Mart ayından sonra, Nisan ayında daha durgun sayılabilecek bir seyirde devam ediyor. Küresel piyasalarda ons altının ise 3 aylık aranın ardından değer artışlarına geçtiği görülüyor.

Döviz Kurları ve Altında Son Durum
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dolar/TL kuru 22 Mart ile başlayan haftada sert değer kazançları ile 8,47 seviyesine kadar yükselmiş ve hafta boyunca yükseliş eğilimini korumuştu. Dolar kurundaki ani ve sert yükselişin perde arkasında ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlık görevindeki değişiklik etkili olmuştu. Ardından Şahap Kavcıoğlu başkanlığında gerçekleştirilen ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından politika faizini sabit tutma kararı çıkmış ve gelecek dönemlere ilişkin faizde indirime gidileceğinin beklentileri oluşmuştu. Bu etkenler ile yükselen dolar kuruna paralel olarak yurtiçi piyasalarda gram altın, Mart ayını yaklaşık %10 değer kazancı ile kapattıktan sonra Nisan ayında daha durgun bir seyre geçti. Küresel piyasalarda ise ABD 10 yıllık Hazine tahvillerindeki değişimlere de bağlı olarak ons altın, üst üste kayıplarla kapattığı 3 ayın ardından Nisan ayında %3,7 oranında değer kazancı yaşadı.

Dolar Kuru İçin Takip Edilecek Gelişmeler

Yurtiçi piyasalarda bu hafta en önemli gelişmeler olarak Hazine’nin gerçekleştireceği toplam üç borçlanma ve yabancıların alacağı pozisyonlar takip edilecek ve gün içinde de Hazine ihaleleri izlenecek. Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen PPK toplantısı sonrasında, enflasyon söylemleri bakımından Nisan sonundaki enflasyon raporunun değeri arttı. Bankacılar, buna bağlı olarak Türkiye’nin risk primindeki düşüşlere dikkat çekiyor ve ABD tahvil faizlerindeki düşüşe paralel olarak geri çekilen dolar endeksini işaret ediyor.

Altında Seyir Değişmeye Başladı

Altın kanadında ise 2021 yılının kötü geçen ilk 3 ayından sonra seyrin değişmeye başladığı görülüyor. Küresel piyasalarda ons altın, Ocak ve Şubat aylarında son yılların en kötü performanslarını sergiledikten sonra Mart ayını da düşüşle kapatmıştı. Öte yandan yurtiçi piyasalarda ise gram altın, Mart ayında ons altından ayrışarak, dolar/TL kurundaki yükselişle birlikte Mart ayını yaklaşık %10 değer artışı ile kapatmıştı. Ons altın Nisan ayında %3,7 değer kazandı ve gram altın da dalgalı bir seyir izliyor.

Güncel Döviz ve Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında güncel döviz ve altın fiyatları şöyle:

  • ABD Doları alış 8,0916 TL – satış 8,0939 TL
  • Euro alış 9,7750 TL – satış 9,7802 TL
  • Gram altın alış 461,11 TL – satış 461,21 TL
  • Ons altın alış 741,00 TL – satış 759,00 TL

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!