Döviz Kurları Yeni Günde Sert Yükseldi

Hafta ortasına kadar düşüş eğiliminde seyreden dolar/TL kuru, dün 8,10 seviyelerinde hareket ederken, yeni güne yükselişlerle başladı. Küresel piyasalarda oluşan satış baskısı, Türkiye ile ABD ilişkilerine dair artan endişeler ve Türkiye ekonomisine yönelik duyulan güvensizliğin ve devam eden risklerin de etkisi ile yeni günde yükselişe geçen dolar/TL kuru, 8,30 seviyesinin üzerini gördü. Dolar/TL’deki yükselişe paralel olarak Euro/TL kuru da yeni günde 10,00 seviyesini gördü.

Döviz Kurları Yeni Günde Sert Yükseldi
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Küresel piyasalarda dolar zayıflama evresine geçti ve bununla birlikte altın fiyatları artışa geçti. Geçtiğimiz hafta dolar kanadında görülen aşağı yönlü hareketlilik, yurtiçi piyasalarda dolar/TL kuruna da yansımış ve 8,00 TL seviyesi üzerindeki güçlü konumunu koruyan dolar kuru, küresel piyasalarda zayıflayan doların etkisi ile 8,10 TL seviyelerine kadar gevşeme yaşamıştı. Küresel piyasalarda doların zayıflamasında, ABD 10 yıllık Hazine tahvil getirilerinin düşüşe geçmesi etkili olmuştu. Tahvil getirilerindeki düşüşle zayıflayan dolar karşısında, dolar endeksi de son 7 haftanın en düşük seviyesine kadar gerilemişti. Ancak haftanın 4. işlem gününde, yurtiçi piyasalarda dolar/TL üzerindeki baskı artış gösterdi. Zayıflayan doların satış baskısıyla karşılaşması, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilere dair artan endişeler, Türkiye ekonomisine ilişkin güvensizliğin ve riskin devam etmesi gibi etkenler ile dolar/TL kuru yeni günde tekrar 8,30 seviyesinin üzerini gördü. Bu hareketliliğe paralel olarak yükselişe geçen Euro/TL kuru da yeni günde 10,00 seviyesini gördü.

Asya Borsaları Artıda, Petrol Fiyatları Ekside

Küresel piyasalarda dolar, ABD Hazine tahvil getirilerindeki gerilemenin etkisi ile önemli para birimlerindeki getiri avantajını kaybetmeye başladı. Bu nedenle küresel piyasalarda dolar, son haftaların en düşük seviyelerinde hareketini sürdürüyor. Öte yandan Asya borsaları, hafta başındaki satışların ardından görülen toparlanmayı izlemeyi sürdürdü ve yükselişe geçti. Bir diğer yandan dünya genelinde artmaya devam eden Covid-19 vakaları sebebiyle petrol fiyatları da geriledi.

Euro Adına ECB Toplantısı Takip Edilecek

Yurtiçi piyasalarda dolar kuruna paralel olarak yükselişe geçen Euro kuru, 10,00 TL seviyesini gördü. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bugün saat 14.45’te açıklayacağı para politikası kararı öncesinde küresel piyasalarda ve yurtiçinde gözler Euro’ya çevrildi. ECB toplantısı sonrasında ekonominin görünümü ile ilgili olarak yapılacak olan olası pozitif değerlendirmelere bağlı olarak ya da alım programlarının kısıtlanacağına yönelik verilecek olan olası mesajlar ile Euro’nun yukarı yönlü olarak ivmelenmesi bekleniyor. Küresel piyasalarda toplantı sonucunda hareket yönünü belirleyecek olan Euro’nun, TL karşısındaki hareketliliği de takip edilecek.

Güncel Döviz Kurları

Yaşanan gelişmelerin ardından, haftanın 4. işlem gününde TSİ 10.55 itibariyle güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 8,3120 TL – satış 8,3155 TL
  • Euro alış 10,0157 TL – satış 10,0259 TL
  • İngiliz Sterlini alış 11,58,61 TL – satış 11,5958 TL

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!