Döviz Kurlarında Düşüş, Ons Altında Yükseliş

Döviz Kurlarında Düşüş, Ons Altında Yükseliş
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Covid-19 salgın sürecindeki gelişmeler ve Merkez Bankası politikalarının etkisi ile iç piyasada olumlu bir geçiş süreci yaşanmaya başladı. Dünya gündemi, ekonomik anlaşmalar ve destek paketleri gibi birçok faktöre bağlı olarak fiyat değişikliği gösteren döviz kurlarında düşüş yaşanmaya devam ediyor. Geçen haftayı düşüşle kapatan döviz kurları bu haftada gerileme hareketlerine devam ediyor. Türk Lirası’nın kasım ayından bu yana kazandığı %15 oranında değerin ise artacağın a dair öngörüler gündeme geliyor. Küresek piyasalarda döviz kurlarının değişimini değerlendiren birçok ekonomist Türk Lirası’nın dolar ve Euro karşısında güç kazanmaya devam edeceği görüşünü paylaşıyor.

Geçtiğimiz hafta İngiltere’de Covid-19 virüsünün mutasyona uğramış halinin tespit edilmesi ile kasım ayında en yükse performansı gösteren döviz kurlarının düşüşü kendini göstermişti. Covid-19 salgın sürecindeki gelişmelerin yanı sıra Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın politika faizini %17’ye çıkarması ve istikrarlı para politikalarının vurgulanması ile de Türk Lirası döviz kurları karşısında güçlenmeye başlamıştı. Geçen hafta küresel gelişmelerin, Covid-19 salgını ile ilgili haberlerin gündeme gelmesi, ekonomi anlaşmalarının konuşulması ve Merkez Bankası faaliyetleri ile Türk Lirası güçlenmeye ve döviz kurları düşmeye başlamışken, bu hareket bu hafta başından beri de aynı şekilde devam etti. Döviz kurlarında düşüşün devam ettiği bu süreçte birçok analist Euro ve doların trenleri hakkında değerlendirmede bulunuyor.

Dolar ve Euro Düşüşü Devam Ediyor

Dolar düşüşü bu haftada devam ederken Euro’da da ciddi gerileme söz konusu oldu. Türk Lirası dolar karşısında, döviz kurlarının zirveye ulaştığı kasım ayından bu yana %15 değer kazanırken Euro karşısında da yükselişini sürdürüyor. Dolardaki gerileme dikkat çekerken Euro da kasım ayından bu yana ilk kez 9 TL’nin altına düştü. Euro karşısındaki yükselişi de devam eden Türk Lirası ise iç piyasada olumlu havayı sürdürüyor. Türk Lirası değer kazanmaya devam ederken dolar 7.40 seviyenin altın işlem görüyor ve Euro da 9 liranın altına düştü.

Dolar Kuru Gram Altını Etkiledi, Ons Altın Yükselişte

Döviz kurlarında yaşanan değişmelerden altın da etkilendi. Dolar kurunda yaşanan gerileme ile gram altın fiyatlarında de değer kaybı yaşandı. Gram altın düşüş trendi ile beraber 444 liraya kadar geriledi. Ons altında ise yükseliş devam ediyor.

Enver Erkan: Türk Lirasının Olumsuz Performansı Törpülendi

Ekonomist Enver Erkan Türk Lirası’nın dolar ve Euro karşısında değer kazanmaya devam ettiği piyasayı değerlendirirken, Türk Lirası’nın gösterdiği yükselişi uzun zamandır devam eden olumsuz performansı törpülediğini belirtti.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!