Döviz ve Altın Piyasalarında Son Durum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart ayı enflasyon verilerini açıkladı. Türk Lirası, enflasyon beklentilerine paralel olarak önce değer kaybı yaşadı, ardından değer kazançları yaşadı. Dolar/TL kuru açıklanan enflasyon verileri ile birlikte 8,22 seviyesini gördükten sonra tekrar 8,11 seviyesine kadar çekildi. Dolar kurundaki bu geri çekilmede ABD Hazine tahvil faizlerindeki gerilemeler etkili olurken, zayıflayan dolar karşısında küresel piyasalarda ons altın değer kazandı, yurtiçi piyasalarda gram altın ise değer kazançlarını sınırlı tuttu.

Döviz ve Altın Piyasalarında Son Durum
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yurtiçi ekonomi piyasalarında Mart ayının son işlem haftasına girilirken yaşanan yukarı yönlü sert fiyat değişimleri sonrasında, piyasada Türk Lirası’na karşı bir güvensizlik oluştu ve bu durum ekonomi piyasalarında TL adına bir belirsizlik getirdi. Oluşan güvensizlik ve belirsizlik ortamında, son 2 haftadır değer kayıpları yaşayan Türk Lirası, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Mart ayı enflasyon verileri ile birlikte bir kez daha değer kaybı yaşadı. Enflasyon verilerinin beklentilere paralel şekilde açıklanması ise TL’deki değer kayıplarını sınırladı. Bu gelişmenin yanı sıra ABD Hazine tahvil faizlerinde de gerileme yaşandı ve küresel piyasalarda dolar, güç kaybetti. Doların zayıflaması ile birlikte dolar/TL kuru da enflasyon verileri ile yükselişe geçtikten sonra tekrar düşüşe geçti. Verilerin açıklanması ile 8,22 seviyesine kadar tırmanan dolar/TL kuru, ABD Hazine tahvil faizlerinin düşmesi ile birlikte 8,11 seviyesine kadar çekildi. Dolardaki hareketlilik ile birlikte küresel piyasalarda ons altın değer kazandı ancak yurtiçinde gram altın değer kazançlarını sınırlı tuttu.

Mart Ayı Enflasyon Verileri

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerine göre Mart ayında tüketici fiyat endeksinde yıllık bazda %16,19 oranında ve aylık bazda %1,08 oranında artış gerçekleşti. Çekirdek enflasyon oranı ise Mart ayında son 2 yılın en yüksek seviyesi olan %16,88 seviyesine çıktı. Enflasyon verilerinin açıklanması ile birlikte Türkiye’nin risk primi 452 baz puana ulaştı ve gösterge tahvil faizi de %19’un hemen altında kaldı.

Dolar Zayıfladı, Altın Güç Kazandı

Küresel piyasalarda ABD Hazine tahvil faizleri adına bir kez daha yükseliş beklentisi vardı ancak tahvil faizlerinde beklenen yükselişler gerçekleşmedi ve düşüşler yaşandı. Öte yandan küresel piyasaların bir kısmı Paskalya tatilinden dolayı kapandı ve dolar durgunlaştı. Dolardaki güç kaybı ile birlikte ons altın yukarı yönlü tepki verdi, yurtiçinde gram altın fiyat sıkışıklığı yaşadı. ABD 10 yıllık Hazine tahvil faizi %1,68 seviyesinde kaldı.

Güncel Döviz ve Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında güncel döviz ve altın fiyatları şöyle:

  • ABD Doları alış 8,1101 TL – satış 8,1138 TL
  • Euro alış 9,5857 TL – satış 9,5972 TL
  • İngiliz Sterlini alış 11,2835 TL – satış 11,3074 TL
  • Gram altın alış 452,53 TL – satış 452,62 TL
  • Çeyrek altın alış 733,00 TL – satış 745,00 TL
  • Ons altın alış 1.735,64 dolar – satış 1.736,04 dolar

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!