Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye Destek

Dünya Bankası'ndan Türkiye'ye Destek
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya Bankadı küçük ve mikro ölçekli işletmelerin sürdürülebilirliğini ve istihdamını desteklemek için yeni bir proje içinde olduğunu açıkladı. Türkiye gibi mikro ve küçük ölçekli işletmelerin önemli istihdam kaynağı olduğu ülkelerde bu işletmelerin ayakta kalmasına ve Covid-19 salgın sürecindeki olumsuz etkilerin azaltılmasına yönelik başlatılan yeni proje kapsamında Türkiye’deki küçük ve mikro işletmelere finansal destek sağlanacağı açıklandı.

Dünya Bankası’nın verdiği destek KOSGEB’in “Türkiye’deki Mikro ve Küçük Ölçekli İşletmeler İçin Hızlı Destek” projesi kapsamında verileceği ve imalat, üretim, bilimsel araştırma ve geliştirme alanlarında faaliyet gösteren işletmelere sağlanacağı açıklandı. Dünya Bankası’ndan sağlanan destek geri ödenebilir şekilde yapılacak.

Auguste Kouame: Dünya Bankası Türkiye’deki İşletmeleri Desteklemekten Memnun

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Auguste Kouame konu ile ilgili açıklamada bulundu. Türkiye’ye verilen desteğin Dünya Bankası’nın işbirliği içinde çalıştığı ülkelerdeki işletme, işveren ve çalışanların üzerinde Covid-19 sürecinde oluşan olumsuz baskının hafifletilmesine yönelik olduğunu belirten Kouame, ülkelerin Covid-19 sürecinin ekonomik etkisine yönelik destek duyduğunu belirtti. Birçok ülkede salgının ekonomik olarak acil baskısına ihtiyaç vermeye çalıştığını ancak daha uzun vadede işletmelerin dayanıklılığının ve ayakta kalmasının da önemli olduğunun altını çizen Kouame, istihdam sağlamaya yönelik koşulların devamlılığını sağlamak amacı ile destek sağlandığını belirtti. Türkiye direktörü Dünya Bankası’nın Türkiye’deki küçük işletmelere destek vermekten memnuniyet duyduğunu da sözlerine ekledi.

Stefka Slolava: Destek İstihdam Kaynağı Olan Küçük İşletmelere Gidecek

Türkiye’ye verilen destek ile ilgili açıklamada bulunan diğer isim ise Stefka Slolava oldu. Dünya Bankası Baş Ekonomisti olan Slolava, Türkiye’deki küçük ve mikro işletmelerin yoksulluk sınırındaki hane halkalarının istihdamının sağlanmasında önemli bir rol oynadığını belirtti. Yoksul ya da yoksulluk sınırında olan hane halkları için belirleyici noktada duran mikro ve küçük ölçekli işletmelerin önemini vurgulayan Slolava desteğin de bu işletmelere gideceğini açıkladı.

Focunda Cuevas: Covid-19 Sürecinde Küçük İşletmelerin Desteğe İhtiyacı Var

Dünya Bankası’nı kıdemli ekonomistlerinden Focunda Cuevas da Dünya Bankası’nın Türkiye desteği ile ilgili açıklama yaptı. Covid-19 salgın sürecinin özellikle mikro ve küçük ölçekli işletmeler üzerinde ciddi olumsuz etkileri bulunduğunu belirten Cueva, bu işletmelerin sağlık ve ekonomik krizde ayakta kalabilmek için desteğe ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Kadınlara Ait İşletmelere Öncelik Tanınacak

Dünya Bankası’nın verdiği destekten faydalanacak işletmelerde büyüme potansiyeli, kapsayıcılık ve sürdürülebilirlik gibi 3 farklı özellik üzerinden değerlendirme yapılacak. Bu üç stratejik alan göre verilecek desteklerde kadınlara ait işletmelere öncelik tanınacağı da açıklandı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!