Düşüş Trendindeki Dolar/TL Kuru Düşüşe Devam!

Düşüş Trendindeki Dolar/TL Kuru Düşüşe Devam!
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dolar/TL kuru, üçüncü işlem haftasında bulunduğumuz Kasım ayına tarihi rekorlarıyla giriş yapmıştı. 1 Kasım 2020 tarihinde 8,34 TL seviyesinden işlem gören kur, ABD başkanlık seçimine bir gün kala 8,40 seviyesinde rekor tazeleyerek giriş yapmıştı. ABD başkanlık seçimlerinin belirsizliği nedeni ile yükselişini sürdüren kur, ABD başkanlık seçimlerinin sonuçlanması ve Joe Biden’ın seçimden zaferle çıkmasının ardından düşüş trendine geçmişti.

Ardından ulusal anlamda yaşanan gelişmelerle birlikte, dolar/TL kurunda sert düşüşler yaşanmıştı. Bu sert düşüşlerin ilk adımı, 7 Kasım günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) eski başkanı Murat Uysal’ın görevden alınması ile atılmıştı. Bu adımın ardından gelen ikinci adım Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifası ile atılırken; piyasalarda bu adımlar düşüş trendini başlatmış oldu.

TCMB Başkanlığı’na atanan Naci Ağbal, bankalar piyasalara olumlu mesajlar verirken Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları da düşüş trendini sürdürmüştü.

TCMB Yeni Başkanı İle Birlikte Gözler PPK Toplantısına Çevrildi

Kasım ayının ortalarına geldiğimizde, ekonomi yönetiminde yaşanan değişiklikler dolar/TL kurunu olumlu etkilemiş ve TL, haftalar sonra dolar karşısında büyük oranda değer kazanmıştı.

Bu gelişmelerle birlikte gözler, 19 Kasım’da gerçekleştirilecek olan TCMB’nin PPK toplantısına çevrilmişti. Ulusal ve küresel piyasalar, bu toplantıdan faiz artırım kararının çıkmasını beklemeye başlamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları da bu beklentileri destekler nitelikte idi. Piyasalarda süren bekleyiş, kurdaki düşüş hareketliliğinin sürmesini sağladı.

TCMB Toplantısından Beklenti Dışında Bir Karar Çıkmadı

Piyasaların ve vatandaşların faiz artırım kararı beklediği TCMB toplantısı, bugün nihayet gerçekleşti. Toplantıdan, beklentileri ters köşe yapacak bir karar çıkmadı ve beklendiği gibi faiz artırım kararı açıklandı. Bu kararın açıklanması ile birlikte dolar/TL kurunda sert bir düşüş gerçekleşti. Gün içerisinde 7,69 TL seviyelerinde seyreden dolar, kararın açıklanması ile birlikte 7,50 TL seviyesine kadar geriledi.

Naci Ağbal Yönetimindeki İlk Toplantı

TCMB, Naci Ağbal yönetimindeki ilk Para Politikası Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıdan piyasaların beklediği gibi faiz artırım kararı çıktı. Ekim ayındaki toplantıda %10,25 olarak belirlenen faiz oranında bu karar ile birlikte 4,75 puanlık bir artış gerçekleşti ve faiz oranı %15 olarak belirlenmiş oldu. Bu karar dolar ve altın fiyatlarında sert bir düşüşe yol açtı. Kararla birlikte 7,50 seviyelerine düşen dolar/TL kuru, kısa bir süre sonra 7,57 seviyelerinde dengelendi.

TCMB’nin Kararı Borsayı da Etkiledi

Faiz artırım kararı ile birlikte, borsada da hareketlilikler yaşandı. Çarşamba gününü %2,78’lik yükseliş ile kapatan BIST 100 Endeksi, güne ekside başlamıştı. Borsadaki düşüş, TCMB’nin toplantısı öncesinde %1 seviyesindeydi. Açıklanan kararın ardında, gösterge endeks %0,64’lük bir artış hamlesi gösterdi.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!