1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. İşlemlerde Güvenli Ödemeli E-Noter Sistemi

İşlemlerde Güvenli Ödemeli E-Noter Sistemi

Adalet Bakanlığı Noterlik işlemlerinde güvenli ödeme sistemi getirildiğini açıkladı.

İşlemlerde Güvenli Ödemeli E-Noter Sistemi

Adalet Bakanlığı, dijital noter hamlesi ile noterler için müjdeyi verdi.

Tanıtımı Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından yapılan noter ücretlerini kredi kartı ödeme sistemi ve güvenli ödeme işlemleri sayesinde özellikle ikinci el araç alım/satım işlemleri daha güvenli sonuçlandırılacak.

Emanet hesap sistemi sayesinde satışı yapılan araç veya taşınmazlar ile ilgili oluşan mağduriyetin azalacağı belirtiliyor. Oluşturulan yeni sistem sayesinde para satış gerçekleşmeden satış yapan kişinin hesabına aktarılmayacak.

Nakit Sorunu Ortadan Kalkacak

Ayrıca nakit taşıma konusunun da vatandaş için büyük sorun haline geldiğini belirten yetkililer noterlik işlemlerinde güvenli ödeme sistemi sayesinde paraların kaybolma ve çalınma riskinin ortadan kalkacağını açıkladı.

Satış esnasında anlaşamamazlık oluştuğunda güvenli hesaba aktarılan para direkt olarak alıcı hesabına iade edileceği için dolandırıcılığın da önüne geçilecek. Uygulama sayesinde çek, bloke gibi işlemlere ihtiyaç duyulmadan satış işlemleri tamamlanacak.

Yeni getirilen sistem ile birlikte tüm aşamalarda alıcı ve satıcı bilgilendirilecek. Bilgilendirme işlemlerinin kısa mesaj ve elektronik posta yöntemiyle yapılacağını belirten yetkililer herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına sistemin yeterince güvenli olduğunu belirtti.

Yorum Yap

Yorum Yap