Eğitim Sektörü Büyük Kayıp Yaşıyor

Eğitim Sektörü Büyük Kayıp Yaşıyor
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2019 yılının sonundan bu yana tüm dünyada etkili olan Covid-19 salgınının en çok etkilediği alanlardan biri de eğitim oldu. 2020 yılının mart ayından bu yana Türkiye’deki tüm eğitim kurumlarında online eğitim aşamasına geçildi. Online eğitimin verilmeye başlaması ile beraber öğrenciler ve veliler için çeşitli teknik sorunlar ortaya çıkmaya başlasa da süreçten etkilenen tek kesin öğrenci ve veliler olmadı. Salgın sürecinde okulların kapatılmasından kaynaklı okul servisleri, kantinciler ve özel okul personelleri de işsiz kaldı. Eğitim alanlarındaki istihdam oranlarının düştüğü bu dönemde eğitim sektöründe çalışan binlerce kişi ekonomik olarak sıkıntı yaşamaya başladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 15 şubat tarihinde köy okulları ve anaokullarında, 1 mart tarihinde ise diğer sınıflarda kademeli olarak yüz yüze eğitimin başlayacağını açıkladı. Ancak eğitime tam zamanlı dönüşün uzun zaman alması bekleniyor. Özel okul çalışanları, kantinciler ve servis şoförleri ise durumdan muzdarip.

Zafer Öztürk: Personel Doluluk Oranı %42’ye Düştü

Salgın sürecinin eğitim sektörü üzerindeki etkilerine dair açıklamalarda bulunan Türkiye Özel Okullar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Öztürk, bu süreçte öğrencilerin büyük kayıplar yaşadığını aynı zamanda okullarda da önemli kayıpların meydana geldiğini belirtti. Özellikle okul öncesi kurumlarda ciddi sıkıntılar oluştuğunu aktaran Zafer Öztürk, anaokullarının yarısının kapatıldığını diğer yarısının ise askıda olduğunu belirtti. Aralık ayında özel okullarda çalışan 220 bin 746 personel olduğunu belirten Zafer Öztürk, 2020 yılının aynı döneminde bu sayının 193 bin 474’e düştüğünü belirtti. 2019 yılında özel okullardaki doluluk oranının %46.67 olduğunu açıklayan Öztürk bu oranının 2020 yılında ise %42.66’ya düştüğünü belirtti. Özellikle Anadolu’daki okulların zor durumda olduğunu açıklayan Öztürk, yeni dönem başlangıcında velilerin ödeme yapmakta zorlandıklarını ve bursluluk oranlarının arttırıldığını belirtti.

Salgın Sürecinde Veliler Ücret Talebinde Bulunuyor

Zafer Öztürk açıklamalarında bazı velilerin salgın sürecinde eğitimin sözleşmeye uygun verilmediğini bu nedenle ücret talebinde bulunduğunu belirtti. Öztürk online eğitimin yüz yüze eğitim yerine geçmesinin MEB tarafından açıklandığını be nedenle ücret talebinde bulunulmasının doğru olmadığını belirtti.

Kantinler Son 1 Yıl İçinde 20 Gün Açık Kaldı

Türkiye Kantinciler Güç Birliği Platformu Sözcüsü Bayram Şahin ise salgın sürecinden kantincilerin de önemli ölçüde etkilendiğini, son 1 yıl içinde kantinlerin sadece 20 gün açık kaldığını birçok çalışanın sektör değiştirmek ya da kredilerle geçinmek zorunda kaldığını belirtti.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!