Ekonomi Yönetimindeki Değişimler ve İlk Mesajlarla Dolar Hareketliliği Devam Ediyor

Ekonomi Yönetimindeki Değişimler ve İlk Mesajlarla Dolar Hareketliliği Devam Ediyor
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dolar bu haftaya sert düşüşlerle başlamıştı. İvmelenmelerin çok hızlı yaşandığı hafta sonundan sonra yaşanan sıcak gelişmeler ve yoğun haber akışı dolar/TL kurunda dalgalanmalara sebep oldu. Hafta sonundan bugüne yaşanan haber başlıkları ise şöyle: TCMB Başkanı Murat Uysal görevden alındı ve yerine Naci Ağbal getirildi, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak önce istifa kararını sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı, ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan istifasını kabul etti ve yerine Lütfi Elvan getirildi, 3 Kasım ABD başkanlık seçiminin kazananı demokratçıların adayı Joe Biden oldu. Pfizer, Covid-19 aşısı ile ilgili olumlu açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Açıklaması Düşüşte Etkili Oldu

Pazartesi günü 8.58’den 8.00’e kadar çekilen dolar/TL, dün itibariyle kazancının bir kısmını geri verdi. 8.39 TL’ye kadar yükselen dolar kuru, dün günü 8,19’dan kapatmıştı. 11 Kasım Çarşamba sabahı dolar, 8.1907 TL’den güne başladı. Ancak BDDK’nın swap hamlesiyle birlikte dolar/TL kuru 8.08’e kadar geriledi. Öğleden sonra ise dolar 8 TL seviyesinin altını gördü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın; atacağı adımlarla ilgili TCMB’nin yanında olacaklarını açıklaması, son düşüşte etkili oldu.

Tüm Dünyada Dolara Karşı En Fazla Değer Kazanan Para Birimi

Geçen haftayı 8.58 seviyesinde tüm zamanların rekorunu kırarak kapatan dolar kuru, yeni haftaya ekonomi yönetimindeki değişikliler ile birlikte 8.005’e kadar düşerek başladı ve bir günde %5’in üstünde düşüş kaydetmişti. Hafta başında Türk Lirası, tüm dünyada dolara karşı en fazla değer kazanan para birimi olmuştu. Dün 8.39 seviyesine kadar yükselen ve dalgalı bir hareket gerçekleştiren dolar, tekrar gevşeyerek 8.20’nin altında kapattı ve kazancının bir kısmını geri vermiş oldu.

BDDK’nın Swap Hamlesi Kur Düştü

11 Kasım sabahına dolar/TL 8.1907 seviyesinden başladı. BDDK’nın swap limitlerini esnetmesiyle kur 8.08’e kadar indi. Öğleden sonra ise 8 lira seviyesinin altını gördü. ABD’de Biden’ın seçilmesi ve mali teşvik paketinin geçerek parasal genişlemenin süreceği beklentisiyle doların küresel olarak değer kaybetmesi de dolar/TL’ye yararken, analistler ekonomi yönetimindeki değişiklik sonrası politika adımlarının takip edileceğini belirtiyor.

Güncel Dolar Kuru

Bugün öğlen saatlerinde 8 TL seviyesinin altını gören doların güncel verileri şöyle:

Alış: 8,0793 TL

Satış: 8,0894 TL

Önceki kapanış: 8,1588 TL

En yüksek: 8,2099 TL

En düşük: 7,9460 TL

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!