Ekonomi Yönetiminin Adımları Dolarda Düşüş Sağlıyor

Ekonomi Yönetiminin Adımları Dolarda Düşüş Sağlıyor
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kasım ayı başlarına rekor seviyelerde giren dolar/TL kurunda normalleşme ve sadeleşme adımları atılmaya devam ediyor. 8,58 TL ile tarihi rekorunu kıran dolar, ekonomi yönetimindeki değişimler, piyasada oluşturulan olumlu beklenti ve atılan olumlu politika adımları sonrası düşüş trendine girmişti. Bu düşüş trendi ile birlikte dolar/TL kuru 8,58 seviyesinden 7,50 TL seviyelerine kadar gerileme yaşadı. Daha sonra tekrar 8 TL seviyelerine yükselen kur, bu noktada fazla kalamadı ve tekrar düşüş gösterdi. Bu düşüş hareketlerinde, TCMB ve BDDK’nın attığı normalleşme ve sadeleşme adımları etkili oldu. Kasım ayının son işlem haftasında BDDK, Türk bankalarını kredi vermeye zorlayan ve bankaların devlet tahvili portföyünü artırmayı hedefleyen aktif rasyosu düzenlemesinin, yılsonunda uygulamadan kaldırılacağını duyurdu. Öte yandan TCMB’den bir hamle geldi ve zorunlu karşılıklarda kredi büyümesine göre farklılaşma kaldırılırken, Türk Lirası ve yabancı para zorunlu karşılık oranlarını belirli vade seçeneklerinde artırdı. Atılan bu hamlelerin ardından dolar/TL kurundaki yükseliş eğilimi, yerini tekrar düşüş eğilimine bıraktı.

Merkez Bankası’ndan Zorunlu Karşılık Adımı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) zorunlu karşılıklarda kredi büyümesine göre farklılaşmayı kaldırırken, Türk Lirası ve yabancı para zorunlu karşılık oranlarını belli vade seçeneklerinde artırdı. Merkez Bankası’nın yaptığı açıklamada “fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini artırmak için” bu adımın atıldığı aktarıldı. Merkez Bankası bu değişikler ile rezerv opsiyon kullanım oranlarının aynı seviyede kalması durumunda, sistemin zorunlu karşılık yapılarının yaklaşık olarak 12,3 milyar TL ve 5,7 milyar dolar karşılığı altın ve yabancı para cinsinden artmasını öngörüyor. Alınan zorunlu karşılık kararı ile Türk Lirası ve yabancı para cinsi mevduatlarda ZK oranları 2 puan artırıldı. Türk Lirası ZK oranı vadesiz 1 ay ve 3 aya kadar vadeli mevduatlar için %4’ten %6’ya yükseltildi. Öte yandan yabanı para cinsi ZK oranları da vadesiz ve 1 yıla kadar vadeli mevduatlarda %17’den %19’a yükseltildi. Atılan bu sadeleşme kararı ile önceki günü 7,87 TL seviyesinde kapatan dolar kuru, gün içinde 7,78 TL seviyesine kadar geriledi.

BDDK da Aktif Rasyosu Uygulamasını Kaldıracağını Açıklamıştı

Bir diğer yandan Kasım ayının son işlem haftasında, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Türk bankalarını kredi vermeye zorlayan ve bankaların devlet tahvili portföyünü artırmayı hedefleyen aktif rasyosu düzenlemesinin yılsonunda uygulamadan kalkacağını duyurdu. Hazine, normalleşme kapsamında son işlem haftasında, 2 yıl aradan sonra ilk defa 10 yıllık Türk Lirası cinsi gösterge tahvil ihalesi de gerçekleştirdi. Öte yandan hazine, son işlem haftasında ayrıca euroband ihracı ile 2,25 milyar dolar borçlanma da gerçekleştirdi.

Gelişmeler Ardından Güncel Dolar Kurları

Ekonomi yönetimlerinden atılan normalleşme ve sadeleşme adımlarının ardından, güncel döviz kurları şöyle listeleniyor:

  • ABD Doları alış 7,8085 TL – satış 7,8185 TL
  • Euro alış 9,3429 TL – 9,3600 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,3828 TL – satış 10,4088 TL

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!