Ekonomide Gözler Reform Paketi Tanıtımında

ABD 10 yıllık Hazine tahvil faizlerinde yaşanan artış ile birlikte Pazartesi günü 7,80 TL seviyesine yaklaşan dolar kuru, %3 oranında değer kazandıktan sonra Salı ve Çarşamba günü %2 oranında değer kaybederek 7,50 TL seviyelerine geriledi. Dolar kurundaki dalgalanma sonrası önemli bankacılık kuruluşları, Türk Lirası raporlarını yayınladı. Döviz kurlarında dalgalanmalar devam ederken, gözler bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklayacağı Ekonomi Reform paketinde olacak.

Ekonomide Gözler Reform Paketi Tanıtımında
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mart 2020 döneminden sonra küresel piyasalarda güç kaybeden dolar, yurtiçi piyasalarda Kasım 2020 döneminde 8,58 TL ile tarihi zirvesini gördükten sonra düşüşlerine devam etti ve dolar/TL kuru 2020 yılını 7,60 seviyelerinde kapattı. Ocak ve Şubat aylarında, ABD mali teşvik paketindeki gelişmelere ve yurtiçi piyasalarda ekonomi yönetimlerinin attığı adımlara bağlı olarak zayıflama eğilimini sürdüren dolar kuru, geçtiğimiz hafta ABD işsizlik verilerinin açıklanması ve ABD 10 yıllık Hazine tahvil faizlerinde beklenmedik derecede artış yaşanması ile birlikte yeniden yükselişe geçti ve Pazartesi günü 7,78 TL seviyesine kadar yükseldi. Dolar kurundaki yükseliş, Salı ve Çarşamba günü yerini düşüşlere bıraktı ve dolar kuru Cuma seansına 7,50 TL seviyesinde giriş yaptı. Dolar kurundaki dalgalanmalar sonrası gözler bugün yapılacak olan Ekonomi Reformları paketi tanıtım toplantısına çevrilecek. Öte yandan, dolar kurundaki dalgalanmaların baz alındığı önemli bankacılık kuruluşları raporlarında, Türk Lirası için öngörülere de yer verildi.

Piyasalarda Takip Edilecek Olan Haber Akışları

Yurtiçi ekonomi piyasalarında gözler bugün önce saat 10.00’da gerçekleştirilen Beklenti Anketi ve Ocak dönemi sanayi üretim verilerine çevrildi. Bu haber akışını takiben, bugün saat 15.00’da gerçekleştirilecek olan Ekonomi Reformları tanıtım toplantısına çevrilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantı öncesi açıklamalarında mali disiplinin önemini vurgulamıştı. Erdoğan dikkat çektiği hususta, 2021 bütçe açığına değinerek, hedefin %4,3 seviyesinden, %3,5’e indirildiğini dile getirmişti. Enflasyon ile mücadele konusunda, fiyat istikrarını “bel kemiği” olarak tanımlayan Erdoğan, finansal kapsayıcılığının da gözetileceğini ifade etmişti.

TL Küresel Ekonomide Negatif Ayrışmada

Dolar karşısında değer kayıplarını sürdüren TL için, bugünkü toplantıdan olumlu sonuçlar çıkması beklenirken, Avrupa Birliği ve ABD ile olan ilişkilere bağlı olarak, ekonomi piyasalarında mevcut ekonomi politikalarının devamlılığına ilişkin endişeler de devam ediyor. Bu kapsamda ise Merkez Bankası’nın 18 Mart tarihinde gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu toplantısından faiz kararı çıkarması beklentisi ve yurtiçi yerleşkelerin dövizden TL cinsi varlıklara dönmemesi de TL’nin küresel ekonomi piyasalarında negatif ayrışmasına neden olan etkenler arasında yer alıyor.

Morgan Stanley’in Dolar/TL Beklentisi

Küresel ekonomi piyasalarında negatif ayrışmaya giderek dikkat Türk Lirası’na ilişkin, ABD bankacılık kuruluşu Morgan Stanley ekonomistleri bir araştırma raporu yayınladı. Raporda analistler, TCMB’den önümüzdeki hafta önden yüklemeli bir faiz artırım kararı beklediklerini ancak bu artırım gelse bile dolar/TL kurunun 7,75 seviyesinde dengeleneceğini düşündüklerini ifade etti. Piyasalarda, TCMB’nin önümüzdeki hafta 75 – 100 baz puan faiz artış kararı alması bekleniyor.

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!