Ekonomideki Yeni Dönem Marketlere De Yansıdı

Ekonomideki Yeni Dönem Marketlere De Yansıdı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Marketlerde dikkat çeken yüksek fiyat artışlarının üzerine yenilik paketi Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Ömer Düzgün imzası ile Ticaret Bakanlığına gönderildi. Sunulan önerilerin arasında gramaj oyunlarına son verilmesi, marketlerde özel marka satışlarının sınırlandırılması ve yeni zincir açılması için nüfus sınırının değiştirilmesi gibi öneriler yer aldı. Zincir market açılmasını da şartlara bağlayan paket ile market açılması ve satışlarında yeni bir döneme girildi.

Yerel Zincir Tanımı Yeni Dönemde Önem Kazanacak

Hürriyet gazetesinde görev yapan Aysel Alp’in haberinde yer alan bilgilere göre, haksız rekabetin önüne geçebilmek için alışveriş merkezlerinde yer alan marketlerin kapsam dışında bırakılması ve yerli zincirlere güç kazandırmak için ulusal zincirler ve discount zincirlerin yanında “Yerel Zincir” tanımının yapılması gibi maddeler yer aldı. Yeni açılacak zincir marketler için “Perakende Tüketicisi Tanımlı Ekonomik Bölge” sınırlamasına dikkat edilerek 1 kilometrelik alanda yalnız 1 market olmasının yanında discount ve uzman mağaza sıfatları da dikkate alınarak yalnız 1 tane market olması sağlanacak. Aynı zamanda yeni zincir mağaza açma sınır olarak belirlenen nüfus miktarı 2000 kişiden 5000 sınırına ve kapıdan kapıya uzaklık mesafesi 200 metreden 300 metreye çıkarılması paket içinde yer alan değişiklik önerileri arasında yer alıyor.

KDV Oranlarındaki Tutarsızlığın Ortadan Kaldırılması Hedefleniyor

Özellikle sebze-meyve, kuruyemiş, zeytinyağı gibi gıda ürünlerinde görülen alış ve satışta göze çarpan KDV oranları arasındaki tutarsızlığın ortadan kaldırılması ve tüketicinin mağduriyetinin giderilmesi bu yenilik paketi ile alınacak önlemler arasında yerini alıyor. Üreticiden yüzde 1 KDV ile alınan gıda maddelerin yüzde 8 KDV oranı ile satışının önlenmesi ve yüzde 1 KDV ile satışının sağlanması hedef noktası. Böylece küçük işletmelerin rekabet gücü arttırılırken, tüketicinin de alım gücü arttırılacak.

Gramaj Oyunlarına Karşı Ambalaj Farklılaştırma Şartı Getirildi

Üretici firmaların, zincir marketlerin ve indirim marketlerinin ambalaj farklılaştırma, formül değiştirme gibi yöntemler ile ürünün maliyetinin değiştirildiğini vurgulayan Düzgün, indirim marketlerinde 630 gram olarak satılan çikolata kremasının yerel zincirlerde yüzde 10-15 oranında daha ucuz satıldığına dikkat çekti. Bu şekildeki örneklerin deterjan, çocuk bezi, gazlı içecekler gibi birçok farklı alanda da görülebileceğini belirtti.  Ürünlerin üretim aşamasında formüllerin değiştirilmesi yolu ile maliyetin düşürüldüğünü ve etiketlerde belirtilmediğine dikkat çeken Düzgün, farklı tasarım ve ambalajlar ile tüketicinin yanıltıldığını söyledi. Bilinen markalarının yıllık büyümesini olumsuz etkileyen market markalarının satışlarına yüzde 25 oranında kısıtlama getirilmesinde bakanlığa sunulan öneriler arasında yer aldı. TPF‘nin tütün satışına ilişkin madde haksız rekabete neden olacağı gerekçesi ile itirazla karşılaştı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!