Ekonomistlerden Faiz Kararı Değerlendirmesi

Ekonomistlerden Faiz Kararı Değerlendirmesi
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası dün yılın ikinci Para Politikası Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda piyasa beklentileri doğrultusunda politika faizini %17 oranında sabit bırakan TCMB, karar metninde de çok fazla değişiklik yapmadı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizinin sabit tutmakla beraber daha önceki karar metninde belirttiği 2021 yılı enflasyon hedefi dikkate alınarak parasal sıkılaşmanın uzun süre devam edeceğini ve gerekli olması durumunda sıkılaşmanın arttırılacağını maddelerini dünkü açıklamalarında da tekrar etti. Karar metnine eklenen açıklamalardan birisi ise kalıcı fiyat istikrarı ve %5 enflasyon hedefine varıncaya kadar devam edecek sıkı para politikasında para politikası faizi ve beklenen enflasyon arasındaki dengenin korunmasına yönelik adımların kararlı şekilde devam edeceği oldu. Politika faizi ve enflasyon beklentisi arasındaki dengenin göz önünde bulundurulacağına yönelik önemli maddelerin yer aldığı açıklamanın ardından birçok ekonomist Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz oranını ve açıklamalarını değerlendirdi.

Tufan Cömert: Mayıs Ayında Faiz İndirimlerinin Başlaması Beklenebilir

Garanti BBVA Yatırım Araştırma ve Yatırı Danışma Koordinatörü Tufan Cömert TCMB faiz oranını sabit tutma kararı ve açıklamaları ile ilgili değerlendirme yapan isimlerden biri oldu. Tufan Cömert açıklanan kararda şubat ayı toplantısından bu yana çok ciddi değişiklikler olmadığını, para politikasının perçinlendiğini belirtti. Bununla beraber faiz ve beklenen enflasyon arasındaki dengenin ortaya koyulmasını ise faiz indirimlerinin ne zaman yapılacağı ile ilgili rehber olarak değerlendiren Cömert, mayıs ayı ile beraber enflasyonda düşüş görülebileceğini, enflasyondaki düşüş ve beklentilerdeki gerilemeye dayalı olarak TCMB’nin hızlı olmasa da faiz indirimlerine ölçülü ve kademeli olarak başlayabileceğini belirtti.

Haluk Bürümcekçi: Ters Dolarizasyonu Yaratacak Dengeyi Henüz Yakalayamadık

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizi ile ilgili değerlendirme yapan diğer bir isim ise ekonomist Halil Bürümcekçi oldu. Merkez Bankası tarafından açıklanan kararı değerlendiren Bürümcekçi, faiz oranı ile beklenen enflasyon oranı arasındaki dengenin korunmasına dair açıklamanın, en azından dengenin şuan bulunduğu seviyede kalacağı anlamına geldiğini belirtti. Yüksek reel faiz oranlarının yabancı yatırımcı girişi açısından olumlu olacağını aktaran Bürümcekçi, yine de ters dolarizasyonu yaratacak dengeye henüz ulaşılamadığını belirtti.

Ömer Emeç: Uluslararası Emtia Fiyatlarındaki Yükselişler Endişe Yaratıyor

Albaraka Türk Başekonomisti Ömer Emeç ise kararda yapılan revizyonların önemli olduğunu belirtti. Türk Lirası’nın değerlenmesi ile enflasyon endişelerinin belli ölçüde azaldığını aktaran Emeç, uluslararası emtia fiyatlarındaki yükselişin ise endişeyi tetiklediğini belirtti.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!