1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Emtia Piyasası 2021 Yılına Pozitif Başladı

Emtia Piyasası 2021 Yılına Pozitif Başladı

Analistler 2021 yılının başlaması ile emtia piyasasında işlem gören 18 ürün üzerinde değerlendirme yapmaya başladı. Altın ve gümüşten yükseliş beklendiği 2021 yılında emtia piyasasında işlem gören birçok ürün gündemdeki gelişmelerin de etkisi ile yükselişe geçti. 18 üründen 11 tanesi yatırımcısına kazandırırken, 7 ürün ise düşüşe geçti. 2021 yılında yükselişe geçen bakır 8 yılın en yüksek seviyesini görmeyi başardı.

Emtia Piyasası 2021 Yılına Pozitif Başladı

2021 yılında emtia piyasasındaki ürünlerin fiyat hareketleri analistler tarafından tartışılmaya devam ediyor. Birçok analist Çin kaynaklı alımların devam etmesi ve aşı çalışmalarında yaşanan gelişmeler ile 2021 yılında emtia piyasasının yükselişe geçmesini bekliyordu. Yılbaşı’ndan bu yana beklendiği gibi emtia piyasasında işlem gören birçok ürünün fiyatı artmaya başladı. 2021 yılında piyasanın daha aktif olacağı ve emtia piyasası ürünlerinin fiyatlarının yükseleceğine yönelik beklentiler, ABD başkanlık seçimlerini Joe Biden’in kazanması ile de güçlendi. Analistler aşı çalışmaları ve ekonomik iyileşmenin yanı sıra ABD’deki yeni yönetimin de emtia piyasası ürünlerinin yükselişini olumlu etkileyeceğini düşünüyor.

Bakır Fiyatları 8 Yılın En Yüksek Seviyesini Gördü

2021 yılında ekonomik iyileşmeye yönelik adımların atılmaya başlanmasının ardından ABD seçimlerini Joe Biden’in kazanması ile beraber altyapı çalışmalarının artacağı beklentisi oluştu ve bakır fiyatları yükselişe geçti. 8 ocak günü bakır fiyatları 2013 yılından bu yana en yüksek seviyesini gördü ve 3,7021 dolara kadar çıktı.

Analistler 2021 yılında yaşanan gelişmeler ile piyasa koşullarının daha olumlu bir noktaya ilerlediğini ve yenilenebilir enerji alanından kaynaklı bakıra talebin artmasını beklediklerini açıkladılar. Altyapı çalışmalarına yönelik olarak emtialarda talebin artacağını düşünen analistler bakırın yanı sıra alimünyum ve demir-çelik gibi ürünlerin de fiyatlarının artacağını aktardı.

2021’de En Çok Petrol Kazandırıyor

Emtia ürünlerine olan beklenti artmakla beraber yeni yılın başlaması ile fiyat yükselişi gösteren ürünler de dikkat çekmeye başladı. 2021 yılının başlamasından bu yana yatırımcısına en çok kazandıran emtia ürünü ise petrol oldu. 31 aralık ve 8 ocak tarihleri arasında %9 oranında artış gösteren Brent petrol fiyatlarını ise yükselişi ile nikel, doğal gaz ve soya fasulyesi izledi. 2021 yılı için ekonomik toparlanma beklentisi ve ABD’deki yeni yönetimin petrol için teşvik paketi çıkaracağına yönelik beklenti de petrol fiyatlarının artması noktasında etkili oluyor.

Mısır ve Pamuk Fiyatları Yükselişte

2021 yılının başlamasından bu yana artış gösteren diğer emtia ürünleri arasında mısır ve pamuk da yer aldı. Çin kaynaklı mısır alımlarının devam etmesi mısır fiyatlarını yükselişe geçirdi. ABD’de mısır ihracatının yükselmesi mısır fiyatlarının yükselmesinde etkili olan diğer neden olurken, pamuk üretiminin azalacağına yönelik tahminler de pamuk fiyatlarını arttırdı.

Yılbaşından Bu Yana Kahve Yatırımcısına Kaybettiriyor

2021 yılının başlamasından bu yana yatırımcısına en çok kaybettiren ürün ise kahve oldu. 31 aralık tarihinden bu yana %4.1 oranında değer kaybeden kahve, salgın sebebi ile kısıtlamaların devam etme ihtimalinden kaynaklı olarak düşüşe geçti.

Yorum Yap

Yorum Yap