En Yüksek Tapu Değeri İstanbul’da

En Yüksek Tapu Değeri İstanbul'da
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2020 yılı boyunca ülke genelinde yaklaşık 2 milyon 678 bin adet taşınmaz mal varlığı olarak kabul edilen gayrimenkul (konut, iş yeri, arsa, tarla) satışı yapıldığı açıklandı. Yapılan satışlardan elde edilen değer 502 milyar olarak kabul edilirken tapu başına düşen ortalama değer 187,5 olarak hesaplandı. Listenin en başında yer alan İstanbul için 413 bin liralık tapu değeri belirlendi. İstanbul’u listede 304,6 milyon liralık değer ile 46 bin 142 adet konut satışı ile Muğla takip ederken,  144 bin 463 adet satıştan elde edilen 239,5 bin lirayla İzmir 3. sırada yer aldı. 215 bin 589 adet satıştan elde edilen 218 bin lira ile Ankara listede 4. sırada yer aldı. Listeyi Bursa, Kocaeli ve Antalya gibi ortalama tapu değeri üzerinde satış yapan iller takip etti.

47,5 liralık Değer İle Hakkari Son Sırada Yer Aldı

Yalova, Gaziantep ve Erzurum illeri listede sırasıyla 8. 9. Ve 10. Sırada yer aldılar. 166,9 liralık değer ile 10. Sırada yer alan Erzurum’u 161,3 liralık değer ile Kayseri, 159,5 liralık değer ile Adana ve Adana ilini 155,7 liralık değer ile Trabzon takip etti. Listenin devamında sırasıyla Rize, Eskişehir, Aydın, Tekirdağ takip ederken Mersin ve Karabük ilinden sonra 134,4 lük değer ile Diyarbakır yer aldı. Listenin alt sıralarında Ardahan ve Şırnak gibi iller yer alırken son sırada Hakkari yer aldı. Şırnak 4 bin 149 adet konut satışı gerçekleştirirken Hakkari’de bu sayı 1.928 adete kadar geriledi. Bu rakam ile Hakkari 47,5’lik tapu değeri ile en düşük değere sahip il oldu.

İstanbul Listedeki Yerini Bu Senede Korudu

İstanbul’da geçen yıl gerçekleştirilen 382 bin 458 adet gayrimenkul satışından 157 milyar 953 milyon değerindeki tapu değerini hatırlatan Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, İstanbul’un bu sene de yerini koruduğunu belirtti. İstanbul’un bu yönüyle hem yüksek satış adedi sağladığını hem de yüksek katma değer sağladığına dikkat çekti. Geçen yıl ülke genelindeki gayrimenkul satışlarının yüzde 47’lik kısmının İstanbul’da yapıldığını söyleyen Özyurt, yabancılara yapılan gayrimenkul satış rakamının yüksekliğinin katma değeri arttırdığını söyledi. Bu durum ortalama tapu değerlerini arttırıyor.

Antalya’da Değer Artışı Sürecek

Helmann Yapı Yön. Kur. Baş. Selman Özgün yaptığı açıklamalarda konut alımı için tercih edilen illerin başında tatil beldelerinin bulunduğu illerin geldiğini söylerken en başta yer alan Antalya’daki değer artışının süreceğine yönelik açıklamalarda bulundu.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!