Enflasyon Oranlarına İlişkin Açıklama Geldi

Enflasyon Oranlarına İlişkin Açıklama Geldi
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2020 yılı enflasyon oranlarında on iki aylık ortalamalara göre yüzde12.28’lik bir artış gözlemlendi. Sadece Aralık ayı içinse yüzde 1,25’lik bir artış söz konusu oldu. Pandemi sürecindeki genişlemeci politikaları ile dikkat çeken Merkez Bankası’nın 2020 yılının Aralık aylarında politika faizinde 200 baz puan artışına yönelerek enflasyon ile mücadele edildiğine işaret etti. Politika faizinin arttırılması ile Türk Lirası’nın reel getiri oranının yaklaşık yüzde 2,40 oranında azalması sağlandı. Enflasyonla mücadele edilen bu dönemde Türk Lirası için iyi bir haber olduğunu belirten uzmanlar, olumlu değerlendirmeler yaptı. Pandemi sürecinde uygulanan genişlemeci para politikalarının yerine ise sıkı para ve maliye politikaların alması gerektiği konusuna da açıklamalarda yer verildi.

Yusuf Topçu Reel Getiri Yüzdesi için Değerlendirmede Bulundu

Enflasyon oranlarının ÜFE ve Tüfe değerleri üzerinden inceleyen InvestAZ Yatırım Araştırma Müdürü Yusuf Topçu, yıllık olarak yaklaşık yüzde 25,15 olarak belirlenen ÜFE verisini kur bakımından olumsuz olarak değerlendirdi. 2021 yılında Türk Lirası ve Türk Lirası’na ilişkin varlıklarda meydana gelecek olan ilgi yoğunluğunun yaşanacağını belirten Topçu, bu ilginin borsa da olumlu bir etki yapacağını belirtti. Doğru politika adımları ile uzun vadede dolar kurunun güvenli nokta olarak görülen 7,30 noktasında kalacağını da sözlerine ekledi. Bu dönem için sıkı para politikalarının önem teşkil ettiğini bir kez daha vurguladı.

Enflasyon Beslenmeye Devam Edecek

TÜİK tarafından belirlenen aralık ayı enflasyon oranı olan 1,25’lik orandan yola çıkarak aylık enflasyon beklentisinin yaklaşık yüzde 0.09 olduğunu belirten Tera Yatırım Ekonomisti Enver Erkan, kur artışlarının da etkisiyle enflasyonun beklenenden fazla yükseldiğine dikkat çekti. Bu artışta enerji gruplarının da etkili olduğunu göz ardı etmemek gerektiğini de sözlerine ekledi. ÜFE artışları ve maliyetlerin eklenmesi gibi aktörlerle enflasyonun beslendiğini söyleyen Erkan, bu durum devam ettikçe enflasyonun yapışkanlık özelliğinin artığını ve oranlarının yüksek noktada kalarak stabilleşmesinin mümkün olduğunu anlattı. Mevsimler koşullar ve her türlü yapılan zamların bu değerler üzerinde şaşırtıcı bir etkisi olduğunu söyleyen Erkan, bu durumun enflasyonu arttırıcı şekilde etki edeceğini de ekledi.

Merkez Bankası’nda Naci Ağbal Dönemi

Naci Ağbal Merkez Bankası’nda göreve gelmesinden sonra TRY’de meydana gelecek olan değer kaybını önlemek içim para politikalarını basitleştirdi. Merkez Bankası’nın enflasyon risklerini gözeteceğini ve uygulamakta olduğu Ortodoks politikaları sürdüreceği dikkate alındığı zaman yüzde 17 seviyesine getirilen politika faizi oranı ile koruma sağladığı görülüyor. Merkez Bankası, enflasyona ilişkin beklentilerinin 2021 yılı içinde yüzde 10-11 oranında olduğunu ve düşüşün beklendiğini belirtti.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!