Erdoğan İnovasyon Haftasında Konuşma Yaptı

Erdoğan İnovasyon Haftasında Konuşma Yaptı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ile düzenlediği “Türkiye İnovasyon Haftası” etkinliğine videomesaj gönderdi. 2012 yılından bu yana düzenlenen etkinlik bu yıl 25 26 aralık tarihlerinde Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katılımı ile gerçekleştirildi. Bu yıl hem büyük firmaların hem de KOBİ’lerin aynı dallarda ödül aldığı etkinlikte yoğun başvurunun olması da dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan etkinliğe gönderdiği videomesaj ile birçok farklı konuya değinerek, ödül alan firmaları tebrik etti.

Erdoğan: Türkiye’nin İhracat Kapasitesini Arttıracak Her Çabayı Destekleyeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan etkinliğe gönderdiği mesajda Türkiye İhracatçılar Derneği’nin ekonomiye değer katmaya yönelik çalışmalarının çok önemli olduğunu ve bu tarz etkinlikleri desteklediğini belirtti. Türkiye’de yenilikçi, kaliteli ve kendi alanında çığır açan projelerin yapılmasından ve desteklenmesinden çok memnun olduğunu dile getiren Erdoğan, ülkede bu tür etkinliklerin artması ve katılımın da yoğunlaşmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendirdiğini aktardı. 2012 yılından beri devam eden etkinliğe ilk yıl 460 firmanın katıldığına dikkat çeken Erdoğan bu yıl 1236 firmanın katılım göstermesini başarı olarak değerlendirdiğini belirtti. Erdoğan bu proje ile ülkeye binlerce yeni fikir girdiğini ve fikir sermayesinin genişlediğini de belirtti.

Covid-19 Sonrası Dönemde Üretmek ve Satmak Yeterli Olmayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasında değindiği diğer bir nokta ise Covid-19 salgın sürecinin siyasette ve ekonomide yaratacağı değişiklikler oldu. Ekonomik süreçlerin salgından sonra çok fazla değişeceğine vurgu yapan Erdoğan, Covid-19 sürecinde uluslararası işbirliğinin yeterince gelişmemesini de eleştirdi.

Erdoğan İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana yaşanan en büyük ekonomik krizin Covid-19 salgın sürecinde ortaya çıktığını aktararak, salgından sonra da önemli değişikliklerin yaşanacağını belirtti. Salgının yaratacağı değişikliklerin iş hayatı üzerinde şimdiden etkilerinin görülmeye başladığını belirten Erdoğan, firmaların küreselleşmesi ile üretmenin yanı sıra tasarım ve yenilikçiliğin de önemli bir hale geldiğini belirtti. Erdoğan Covid-19 sonrasındaki süreçte ticaret için üretmenin ve satmanın yeterli olmayacağını, yeni dönemde inovasyon ve araştırma-geliştirmenin daha önemli hale geleceğini aktardı.

Erdoğan: Salgın Döneminde Türkiye’nin Firmaları Gözde Haline Geldi

Erdoğan’ın değindiği konulardan biri de Türkiye’deki firmaların Covid-19 sürecinde gösterdikleri başarı oldu. Erdoğan salgın döneminde Türk firmalarının rekabetçi ve yenilikçi fikirleri ile kaliteleri ile ve güvenilirlikleri ile küresel üretim ağında gözde haline geldiklerini belirtti. Erdoğan salgın sürecinden sonra ticari anlamda yakalanan ivmenin hız kazanacağını da sözlerine ekledi.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!