Erzurum’da Bitcoin Dolandırıcılığı 40 Kişi Mağdur

Erzurum'da Bitcoin Dolandırıcılığı 40 Kişi Mağdur
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de Bitcoin (BTC) ve genel olarak kripto para piyasalarına ilgi gün geçtikçe artıyor. Artan bu ilgiyle beraber ilginç haberler de gelmeye başladı. Son olarak gelen habere göre, Erzurum’da Bitcoin dolandırıcılığı yaşandı. Erzurum’da yaşanan Bitcoin dolandırıcılığında şu ana kadar gelen bilgilere göre 40 kişi mağdur olmuş durumda. Kripto piyasalarında piyasa değeri olarak lider konumda bulunan Bitcoin, tüm zamanlarının en yüksek değeri olan 20 bin 89 dolar seviyesine 2017’de ulaşmıştı ve son günlerde gösterdiği yükselişlerle 19 bin dolar seviyesini aşarak tekrar bu rekora yürümesi bekleniyordu. Şu sıralar 1 Bitcoin 19 bin 110 dolar seviyesinde bulunuyor. Bu da yaklaşık 152 bin Türk Lirası’na denk geliyor.

İnşaat Yatırımı” Altında Bitcoin Yatırımı Yapmışlar

Erzurum’da gerçekleşen Bitcoin dolandırıcılığında, gelen bilgilere göre en az 40 kişinin mağdur olduğu ifade ediliyor. Tuba P. ve ortağı Seda K. isimli iki kişi, inşaat yatırımı adı altında onlarca insandan para topladığı iddia ediliyor. İnşaat yatırımı fikrine kanarak para verenler de daha sonra Bitcoin yatırımı için para aktardıklarını fark edince, olay açığa çıktı. Dolandırılan kişiler mağduriyetini dile getirdi ve birçoğunun kendi trajik hikayesi bulunuyor.

Bir Kişi Kredi Çekebilmek İçin Eşiyle Boşanmış

Dolandırılan mağdurlar arasında M.N isimli bir şahıs ise “kolay yoldan zengin olmak” için hem dolandırıldığını hem de yuvasının yıkıldığını dile getiriyor. Dolandırıcılar yüzünden eşiyle kağıt üzerinde boşandığını ifade eden M.N, başına gelenleri şu sözlerle aktarıyor:

“Tuba P ve eşim, para çekmek için bankaya gitti. Fakat benim eskiden bankalara olan borcumdan dolayı eşime, benimle resmi nikahı bulunduğu için krediyi vermediler. Banka görevlisinin ‘eşinle boşanırsanız kredi çekebilirsiniz’ lafını duyan Tuba P. eşimle beni adliyede boşanma davası açtırarak boşattırdı ve kredi çektirdi. Normalde kağıt üzerindeki boşanmamız gerçeğe dönüştü, 2 yaşındaki çocuğumu göremiyorum. Ben 7 senelik evliliğimi bitirdim. Eşim de psikolojik sorunlarından dolayı beni evde görmek istemiyor, o beni suçluyor, ben de onu suçluyorum.”

M.N. Eşine Karşı Çıkmış Ama İkna Edememiş

Dolandırılan M.N, nasıl oyuna geldiklerini ve çektikleri krediye rağmen arabalarını satmak zorunda kaldıklarını dile getiriyor. M.N; “Eşimin iş yerindeki arkadaşı Birgül D. eşime annesi Songül D.’nin bazı kişilere para yatırdığını ve yüksek kar ettiğini söylemiş ve ardından eşim Serap N.’yi Seda K. ile tanıştırmış. Seda K. bu işe girmemiz için arabamızı satmayı önermiş. Eşim de bana gelip arabasını satarak inşaat malzemesi sektörüne gireceğini söyledi ama ben kendisine karşı çıktım. Eşim ban ‘eğer bana müsaade etmezsen ben seninle boşanıp yine de bu işi yapacağım’ dedi.” sözlerini dile getirdi.

Türkiye’de Bu İlk Bitcoin Dolandırıcılığı Değil

Erzurum’da yaşanan bu dolandırıcılık olayı Türkiye’de ilk değil. Daha önce de benzer Bitcoin dolandırıcılık olayları açığa çıkmıştı. Bunların arasında en ünlüsü olan “Bitcoin Safiye” ise kısa süre önce serbest bırakıldı. Öte yandan bir diğer ünlü dolandırıcı “Taksi Kürşat”a ne olduğu ise bilinmiyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!