Ethereum 2.0 Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Ethereum 2.0 Nedir? Özellikleri Nelerdir?
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum 2.0 blok zincirinin yeni nesil bir sürümüdür. İlk sürümü olan 1.0’da ölçeklendirme problemleri yaşanmıştır. 2.0 sürümü ile birlikte bu sorunun çözülmesi amaçlanmaktadır. Mevcut halinde saniyede ortalama 15 işlem yapılması mümkündür. Bu kapasite Ethereum için yetersiz geldiği için güncelleme ile birlikte kapasite genişletilmiştir. Kasım ayının başlarında Ethereum ekibi tarafından ETH 2.0 sözleşmesi ile birlikte 2.0 sürümünün yayına gireceği duyurulmuştu. Sözleşmeye 882 bin 17 ETH yatırıldığı biliniyor. Yetersiz kapasite, tıkanmalar, işlem ücretlerinin katlanarak artması gibi eski sürümde yaşanan problemlere son verilmesi hedefleniyor. Uzayan işlem sürelerinin ethereum kullanımının önemli ölçüde düşmesine neden olmaktadır.

Ethereum 2.0 ile Ne Değişiyor?

Ethereum ile değişenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Mevcut fikir birliği mekanizması Proof of Work yerine Proof of Stake kullanılması planlanıyor. Ethereum bu geçişi bir anda değil aşama aşama yapmayı planlıyor. Bu geçiş senelere yayılarak yapılacaktır.
  • Yeni blok üretimi ve blokların doğrulanması artık enerji sarfiyatı gerektiren madencilik sürecine dayanmayacak. Yatırımcıların sisteme kilitlediği EHT’lerle sağlanacak.
  • Ödüllü teşvik mekanizması da işletilecek.
  • Enerji sarfiyatı gerektirmediği için çevre dostu olması bekleniyor.

Ethereum 2.0 ile Hız Nasıl Etkilenecek?

Ethereum ile hız saniyede 100 bin işleme kadar çıkacak. Bu sıklıkla Visa’nın ötesinde bir takam olması ile biliniyor. Çünkü Visa saniyede 65 bin işlem yapabiliyor. Ethereum yatıtırımcıları 1 Aralık 2020 tarihinden itibaren sisteme kilitlemiş oldukları EHT’ler üzerinden pasif gelir de elde edebilecekler. Geçişin başarılı olması halinde Ethereum için adeta bir çağın kapanıp yenisinin açılacağı biliniyor. Kripto para piyasalarının tümünü derinden etkilemesi beklenen bu sürüm ile özellikle kapasite ve hız artırımı konusunda büyük gelişmeler yaşanacak.

Neden Ethereum 2.0?

Ethereum 2.0 dünyanın en çok programlanabilir blok zincirinin gelişmiş versiyonudur. Açık ve izinsiz sistemler milyarlar değer yaratmıştır. Tamamen yeni türden yazılım uygulamaları mümkün kılınmış olsa da, Ethereum potansiyelinin gerçekleşmesi için hala ölçeklenmesi gerekiyor. Serenity olarak bilinen EHT yükseltmesi her zaman uzun vadeli bir vizyondu. Mevcut blok zinciri sürümünde zincire eklenen bütün verilerin bütün katılan düğümler tarafından doğrulanması gerekiyordu. Bu da sisteminin işlem hızının en yavaş olan katılımcısıyla sistemin eşit olduğu anlamına gelir. Ethereum karışıma sharing ekledi ve kullanımın verimliliğini büyük ölçüde artırdı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!