Ethereum Hangi Ülkenin Parası?

Ethereum Hangi Ülkenin Parası?
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum ülke parası olarak kabul edilmeyen bir kripto para birimidir. Günümüzde itibari para olarak bilinen dolar, euro ve TL gibi örnekleri olan para birimleri, ülkelere ait merkez bankalarında basılmaktadır. Ancak Ethereum, tıpkı Bitcoin’de olduğu gibi blok zincir tabanlı bir kripto para birimi olduğu için merkeziyetsizdir. Dolayısıyla Ethereum herhangi bir ülkeye bağlı değildir.

Ethereum üzerinde herhangi bir ülkenin merkez bankası, kuruluş veya kişiler hüküm sahibi değildir. Ethereum hiçbir otorite tarafından yönetilmeyen tamamen bağımsız ve merkeziyetsiz bir kripto para birimi olarak piyasada işlem görmeye devam etmektedir. Ethereum kullanımında blok zincir tabanlı bütün bilgisayarlar esasında bir merkez görevi görmektedir.

Ethereum Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Ethereum kuruluşu, 2015 tarihinde resmen açıklanmıştır. Kripto para sektörünün en çok ses getiren yenilikçi teknolojilerinden birine sahip olan Ethereum, 2013 yılında duyurusu yapılmış olmasına rağmen 2015 yılında madencilik faaliyetlerinin başlamasıyla kullanıma geçmiştir. Ön madencilik aşamasında yaklaşık 12 milyon adet Ether üretimi yapılmıştır. Ethereum kurucu ortaklarından biri Rus asıllı Vitalik Buterin’dir. Buterin hala Ethereum yönetiminde söz sahibi olup günümüzde devam eden Ethereum 2.0 güncellemesinin de yöneticilerinden biridir.

Ethereum Nasıl Alınır?

Ethereum satın almak isteyenler için kurumsal hizmet veren aracı platformlar bulunmaktadır. Bu kuruluşlar kripto para borsası olabileceği gibi, sadece para transferinde aracılık eden firmalar da olabilmektedir. Yerli veya yabancı ülke merkezli pek çok kripto para borsasında ücretsiz üyelik hesabı açarak Ethereum satın almak mümkündür. Özellikle TL cinsinden Ethereum satın almak isteyenler, bu alanda kaliteli ve güvenilir hizmet veren yerli kripto para borsalarını ve aracı kuruluşları tercih edebilmektedir. Banka hesabından kripto para borsasındaki hesaba TL gönderdikten sonra buradaki bakiyenin güncel kurdaki karşılığı kadar Ethereum almak mümkündür.

Ethereum Türkiye’de Alınabilir Mi?

Türkiye’de Ethereum satın alma konusunda, finans otoritelerinin belirlemiş olduğu herhangi bir yasal kısıtlama bulunmamaktadır. Ülkemizde son dönemde Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere kripto para birimlerine karşı büyük bir ilgi duyulmaktadır. Ethereum satın alabileceğiniz yerli borsaları kullanarak TL karşılığı Ethereum yatırımı yapabilirsiniz. Bu alanda herhangi bir kısıtlayıcı veya yasaklayıcı bir kanun düzenlenmemiştir.

Ethereum ve Bitcoin Farkları Nelerdir?

Ethereum ile BTC farkları özellikle teknolojik altyapı bakımından ortaya çıkmaktadır. Çok daha yenilikçi bir blok zincir teknolojisine sahip olan Ethereum ile blok süresi 15 saniyedir. Bitcoin’de bu süre yaklaşık 10 dakikadır. İlk kripto para birimi olan Bitcoin’in üretiminde de ilkel metotlar kullanılmaktadır. BTC madenciliğinde ASIC cihazlar kullanılırken Ethereum üretiminde GPU cihazlar kullanılmaktadır.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!