Ethereum Nasıl Üretilir?

Ethereum Nasıl Üretilir?
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum üretimi, kripto paralar hakkında araştırma yapanların en çok dikkat ettiği konular arasında yer almaktadır. Bilindiği üzere genel anlamda kripto para denilince akla ilk gelen dijital para birimi, Bitcoin olmaktadır. Ancak Bitcoin’in aksine sessiz sedasız ortaya çıkan ve kısa sürede kripto para piyasalarında geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşan Ethereum oldukça dikkat çekmeye başlamıştır. Ethereum üretimi ve kullanımıyla alakalı detayları yazımızdan takip edebilirsiniz.

Ethereum Nedir?

Ethereum kripto para birimi, son dönemde fiyatında yaşanan ani yükselişlerle dikkatleri üzerine çeken bir altcoindir. İlk defa ABD’de yapılan kripto para konferansında duyurulan bu dijital para, proje olarak başlamıştır. Söz konusu projedeki para birimi Ether olarak adlandırılmaktadır. Ether, Ethereum kripto para biriminin temel yakıtıdır ve işlem ücretlerinin ödenmesi için kullanılan bir unsurdur.

Ethereum, kendisine has yazılım diline sahip olduğu için Bitcoin ve diğer dijital paralardan farklılaşmaktadır. Ancak merkeziyetsiz olması yani herhangi bir merkezden kontrol edilmemesi özelliği ile diğer kripto paralarla ortak paydada buluşmaktadır. Ethereum platformu her ne kadar Bitcoin’in blok zincir mantığından ilham alınarak üretilmiş olsa da kripto para yatırımcıları arasında daha farklı ve özgün bir yazılıma sahip olduğu ifade edilmektedir.

Ethereum Nasıl Ortaya Çıktı?

Ethereum ortaya çıkışı, 2015 yılında resmen duyurulmuştur. Ethereum kripto para biriminin mucidi Vitalik Buterin adındaki genç bir Rus’tur. Buterin ve ekip arkadaşları, çalışmalarını hızlı bir şekilde tamamlayarak, blok zincir tabanlı kripto para birimi olan Ethereum’u meydana getirmiştir. İnternet ortamının enerji kaynağı gibi iddialı bir sloganla kripto para dünyasına adımını atan Ethereum, Bitcoin’in blok zincir altyapısından ulaşılan mantıkla yola çıkılarak üretilmiştir. Kendine has bir yazılım dili kullanan Ethereum işletim sistemi üzerinde merkezi olmayan yazılım protokolleri geliştirilmiştir.

Ethereum Nasıl Üretilir?

Ethereum üretimi, Bitcoin ile benzer şekilde yani madencilikle gerçekleştirilmektedir. Blok zincir teknolojisini kullanan Ethereum, yeni coin üretilebilmek için grafik işlemlerini yapan ve ekran kartı üzerinde bulunan bir işlemciye ihtiyaç duyulur. Bitcoin’e kıyasla daha basit ve efektif bir üretim metodu olduğu için Ethereum üretimi, madenciler tarafından cazip görülmektedir. Ayrıca Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda bile birkaç temel bileşen eklenerek Ethereum madenciliği yapmak mümkündür.

Ethereum Hesapları Nelerdir?

Ethereum hesap türleri, genel olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu hesaplardan ilgi bireysel kullanıma açık sahip olunan hesaplardır. Özel anahtarlar ile kontrol edilen bu cüzdanlarda herhangi bir kod bulunmamaktadır. Diğer hesap türü de sözleşme hesaplarıdır. Akıllı kontrat koduyla işlenen bu hesaplarda şartların takibi yapılmaktadır. Ethereum üretimi her iki hesap türü için de geçerlidir.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!