Euro ve Dolar Yeni Zirvelerine Ulaştı!

Euro ve Dolar Yeni Zirvelerine Ulaştı!
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’de süren seçim belirsizliğinde gece 8,41’e kadar gerileyen Dolar/TL 8,57’yi aştı ve yeni bir rekor kırdı. Daha önce 9,93’e kadar gerileyen Euro/TL de 10,20 ile yeni zirvesini gördü. Tüm dünyanın sonuçlarını merakla beklediği ABD başkanlık seçiminin süren belirsizlikleri beraberinde yeni rekorlar ve yeni zirveler getirdi.

Piotr Matys Değerlendirme Yaptı

Hollanda merkezli Rabobank’tan Piotr Matys, Türk Lirası’ndaki değer kaybına ilişkin değerlendirme yaptı. TL’deki son değer kaybında etkili unsurun, Joe Biden’ın gittikçe başkanlığa yaklaşması olarak değerlendiren Matys, olası bir Biden zaferinde ABD’nin S400 füze sistemi alımı sebebi ile Türkiye’ye yaptırımlar uygulanacağına ilişkin endişelerinin olduğunu belirtti. Öte yandan, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) olağanüstü toplanarak faiz artırması olasılığının da giderek arttığını belirten Piotr Matys, “Türk Lirası’nda süren değer kaybı, tam manasıyla bir kur krizi ile sonuçlanabilir. Bu da yalnızca enflasyon üzerinde olumsuz etki yaratmaz. Aynı zamanda gerçek ekonomiye de bazı yapısal zararları olabilir. Hemen harekete geçilmesi hayati önem taşıyor.” açıklamasını yaptı.

Trump’tan “Oylar Çalınıyor” İddiası!

Amerika Birleşik Devletleri’nde 3 Kasımda gerçekleştirilen başkanlık seçiminin sonuçları hala netlik kazanmış değil. Ancak açılan sandıklardan Joe Biden oyları çıkmaya devam ediyor ve Donald Trump’ın yeni dönem başkanlık adayı gittikçe azalıyor. Joe Biden’ın başkanlığa git gide yaklaşması ile Başkan Donald Trump oyların çalındığını iddia etti. Eski başkan yardımcısı ve Demokrat Parti’den başkan adayı Joe Biden, Arizona ve Nevada’daki liderliğini korumayı başarırsa yeni başkan olacak. Diğer yandan Pensilvanya ve Georgia’da ise fark, fazlasıyla azalmış durumda bulunuyor. Ekonomi analistlerine göre ABD başkanlık seçimleri, diğer ülkelere oranla Türkiye için daha fazla risk oluşturabilir.

Türk Lirası’nın Getirisi Yeterli Görülmüyor

Reuter’da yer verilen habere göre; Merkez Bankası’nın likidite hamleleriyle birlikte, ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti dün 8 baz puan artış göstererek %14.07 bandına yükseldi. Temmuz ayının ikinci haftasından bu yana 650 baz puan seviyesinde sıkılaştırılmaya gidildi ve fonlama maliyeti, 2019 Aralık’tan bu yana en yüksek orana ulaştı.

Bununla birlikte hem yurt içi hem de yurt dışı yatırımcılarının TL ve TL cinsi varlıklara bir yönelimi görülmüyor. Lokal yatırımcılar Türk Lirası’nın getirisini yeterli görmediği için altın ve döviz cinsi mevduatlarını bu sene 27.4 milyar dolar artırmış vaziyette. Ekim ayının son haftası ile Kasım ayının ilk haftası itibarı ile bu artışlar belirginleşiyor.

Fed Piyasada Bir Değişiklik Oluşturmadı

Yabancı yatırımcılar Türk hisse senetlerinde sürdürdüğü satıcılı seyir halini devam ettiriyor.  Yılbaşından bu yana çıkış 5.8 milyar dolar oldu. Senelerce TL cinsi iç borçlanma piyasasında %20-25 ağırlığa sahip olan yabancılar, son günlerde bu oranı %3 seviyelerine kadar çekmiş durumda. DİBS’de bu sene yabancı çıkışı 7.6 milyar dolar seviyesine ulaşmış halde.

ABD Merkez Bankası dün gevşek para politikasında bir değişikliğe gitmedi ve Covid-19 salgını ile süren başkanlık seçimleri sebebiyle hız kaybeden ABD ekonomik toparlanma sürecini devam ettirmek için en iyisinin yapılacağı sözünü verdi. Fed piyasada bir değişiklik oluşturmadı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!